50 yıl sonra aynı oyunlar — Evrensel Gençlik

sayi16asayi16csayi16dsayi16b

1950 yılında başlayan Kore savaşına asker gönderildiği sıralarda dönemin ABD yetkilisi Mister Dalles “Türk askeri çok ucuz, günde 23 sent” demişti. NATO’ya girmek gerekçesiyle Türkiye’den giden beş bin askerin savaş bitince yalnızca iki bini yurda dönmüştü. Amerikalıların geri çekilmesi sırasında kayıp vermemeleri için üç gecede yüzlerce Türk askerin ölmesine fedakarlık ve kahramanlık payesi veriliyordu. Aradan elli yıl geçti, aynı şeyler tekrarlanıyor. Kredi, asker gönderme derken Amerika’nın peşinden emperyalist savaşa sürükleniyoruz. Resimdeki zat, spekülatör Soros. Hani ABD, Irak’ın işgal hazırlıklarının bir parçası olarak Türkiye ile asker pazarlığını sürdürürken “Türkiye’nin en iyi ihraç malı askerdir” diyen rant zengini.

Emperyalizm Kore’de iş başında…

Kore 1945’e kadar Japon işgali altındaydı. Sovyetler Birliği Japonya’ya savaş açtı. Kore’ye Kızıl Ordu’nun girmesinden itibaren bir hafta içinde işgal kalktı. Bunun üzerine ABD ordusu Güney Kore’ye girdi ve ülke ikiye bölündü. 1950’de Kuzey Kore, güneydeki halkla beraber Amerikan işgaline karşı direniş başlattı. Türkiye ve ABD’nin de içinde olduğu 16 BM üyesi, işgalin sürdürülmesi için emperyalist cepheye katıldı. 1950-1953 Kore savaşında toplam beş milyon kişi hayatını kaybetti.

Direniş Vietnam’dan Irak çöllerine…

Vietnam’da direnişçilere çuval giydiren ABD, bu yenilgiden ders almamış olacak ki Irak’ta da aynı yöntemlerle devam ediyor. 1968’lerin devrimci atmosferinde, güçlenen direniş karşısında işgali daha fazla sürdüremeyen Amerika yenilmişti.

Şimdi Irak’taki onlarca direniş grubunun birleştiği, merkezi örgütlenme yoluna gittiği, direniş ordusu ile ilk çatışmaların yaşandığı haberleri geliyor.
Daha savaş başlamadan dünya çapında eylemlerle kendini ortaya koyan savaş karşıtı hareket, 68’lerin ruhunu taşıyor.

ABD’nin tekrar yenilmemesi için hiçbir neden yok!

(Evrensel Gençlik sayı 16)

2 Comments

Filed under makale

2 responses to “50 yıl sonra aynı oyunlar — Evrensel Gençlik

  1. Pingback: Evrensel Gençlik yazıları | YERSİZ ŞEYLER

  2. Pingback: Evrensel Gençlik Yazıları — derleme | YERSİZ ŞEYLER