Emperyalizmin Ürünü El Kaide — Evrensel Gençlik

sayi22

Bin Ladin, 1979’da Rusya’nın Afganistan’a girmesi ile örgütlenmeye başladı. Dünyanın her yanından, özellikle Arap dünyasından müslüman gençleri gerilla savaşına çağırdı. Katılanların eğitim ve yol giderleri karşılanıyordu. Binlerce mücahit Afganistan’da eğitim gördü ve on yıllık savaş sonunda Rusya’yı yendiler.

Mücahitlerin zaferi aslında ABD’nin zaferiydi. Çünkü Bin Ladin’in askerlerinin eğitimi ve silahlanması, en başından beri CIA tarafından karşılanmaktaydı. Rusya’nın yenilmesi için Afganistan’a 6 milyar dolardan fazla para akıtan CIA bununla da yetinmedi ve gerilla liderleri arasından seçtiklerini Amerika’ya götürüp eğitimden geçirdi.

Bir CIA çalışanı olan Bin Ladin mücahitler örgütünde Suudi Arabistan’ı temsil ediyordu. Aile şirketi Saudi Binladin ülkedeki inşaat ve telekomünikasyon sektörünü elinde tutuyordu. Bu ülkede savaş sırasında 200 milyar dolar harcanarak ABD üslerinden oluşan bir ağ kurulmuştu.

Bin Ladin savaşın ardından Suudi Arabistan’a döndü. 1994’te Sudan’a gitti ve orada devlet ve sağcılarla ortak şirketler kurdu. Sudan hükümeti onu tutuklayıp ABD ya da Suudi Arabistan’a teslim etmek istedi. Bu teklif ABD tarafından, ‘eski çalışanları’ Bin Ladin’i mahkum edebilecek kanıtları olmadığı gerekçesiyle reddedildi. Sudanlı general Erwa, bir röportajda “Bırakırsak Afganistan’a gidecek dedik, bırakın gitsin dediler.” diyor. Böylece 1996’da Afganistan’a döndü.

Bin Ladin, Afganistan, Kosova, Bosna ve Makedonya’daki faaliyetlerinde hep ABD’nin tarafını tuttu. ABD kongresinde Rohrabacher’in savunduğu gibi Clinton hükümeti Bin Ladin’in tutuklanması çabalarını boşa çıkarmak için elinden geleni yaptı.

28 Eylül 2001 tarihinde yapılan bir röportajda 11 Eylül olayıyla ilgisi olmadığını, ABD’yi düşman olarak görmediğini söylemişti. Ancak bir hafta sonra ABD medyasında yayınlanan görüntülerinde Allah’ın ABD’yi zayıf noktasından vurduğundan, bunu yapan müslümanların cennete gittiğinden bahsetmeye başlamıştı. Böylece El Kaide ABD’ye Afganistan’ı bombalamak için bir bahane oldu.

ABD sayesinde köşeyi dönmüş, askeri ve stratejik önemi büyük holdinglerin sahibi olmuş Bin Ladin, bu söylediklerine gerçekten inanmış olabilir mi?.. Bu arada ABD askeri istihbarat yetkililerinin Hollywood film yapımcılarından da tavsiyeler aldığını hatırlatalım! Bunların arasında, bir gökdeleni patlatmaya çalışan teröristleri konu alan Zor Ölüm filminin senaristi de var…

Ya El Kaide CIA’nın kontrolünden çıktı ve ona düşman oldu, ya da hiçbir zaman ilişkisini kesmedi ve ona hizmet etmeyi sürdürüyor. İkincisi daha akla yakın gelse bile, kapitalist ilişkilerin doğasını düşünürsek, iki ihtimal aslında birbirinden pek farklı değil. Kesin olan şu ki, El Kaide emperyalizmin değirmeninden çıkmıştır.

(Evrensel Gençlik sayı 22)

***

sayi21cizim

2 Comments

Filed under makale

2 responses to “Emperyalizmin Ürünü El Kaide — Evrensel Gençlik

  1. Pingback: Evrensel Gençlik yazıları | YERSİZ ŞEYLER

  2. Pingback: Evrensel Gençlik Yazıları — derleme | YERSİZ ŞEYLER