BUSH TÜRKİYE’YE GELİYOR! — Evrensel Gençlik

sayi49a

Onu herkes tanıyor. O artık bir simge oldu. Tertiplediği darbelerle, desteklediği diktatörlerle, şimdi de “terörizme karşı savaş” adı altında gerçekleştirdiği işgallerle Afganistan ve Irak başta olmak üzere tüm dünya halklarına cehennem azabı çektiren; “demokrasi götürüyoruz” diyerek dünyanın dört bir yanına yerleştirdiği askeri kuvvetleri ile egemenliğini yayıp pekiştirmeye, başta petrol ve emek gücü olmak üzere doğal kaynakları kontrol etmeye çalışan ABD emperyalizminin simgesi Bush’u tüm dünya halkları nefretle anıyor. Ayak bastığı her kıtada, her ülkede milyonlar onu lanetliyor. Bir zamanların Hitler’i kadar nefret toplayan Bush’un laneti, onunla işbirliği yapan liderlerin de başına bela oluyor.

Bush’un en yakın müttefiki Blair, savaş politikalarına bulaştığından beri hızla destek kaybediyor. Bunun en açık kanıtı, İşçi Partisi’nin kurucuları arasında yer alan ve ona esas gücünü veren sendikaların birer birer desteğini çekmesi oldu. Onbinlerce İngilizin katıldığı protestolarda Bush’un heykeli devrilerek işgalin askeri olarak kazanılsa da politik olarak kaybedildiği ilan edilmişti. Blair’i Bush’un köpeği gibi gören İngiliz halkı, askerlerin geri çekilmesini istiyor.

Bush’un ikinci en yakın müttefiki Aznar, Florida valisi Jeb Bush’u ağırladığında İspanya’nın 70 kentinde milyonlarca insanın öfkesi ile yüzleşti. Daha sonra iktidardan düştü. Yeni hükümet, Irak’taki İspanyol askerlerin geri çekilmesini isteyen halkın baskısı altında kuruldu.

sayi49b

sayi49c

Bush Roma ziyaretinde de sokaklara dökülen milyonlarca emekçinin nefretini topladı. Bush’u karşılayan İtalyan halkı ve gençler, Aznar’ı deviren İspanyol halkı ile dayanışma içinde olduklarını, ABD’nin faşizmine karşı Irak halkının direnişini desteklediklerini ilan ettiler. Buna ne binlerce polisin yığılması, ne de savaş karşıtı yayınlara sansür konulması engel olabildi. Tayyip Erdoğan’ın “dostu” olduğunu söylediği Berlusconi iktidarı, Avrupa’da ABD’nin politikalarının sadık işbirlikçilerinin başında geliyor.

İki hafta sonra Bush, NATO toplantısı için Türkiye’ye geliyor. AKP iktidarının ABD’nin en sadık işbirlikçilerinden olduğu biliniyor. G-8 zirvesine “demokratik ortak” sıfatıyla katılan Tayyip Erdoğan ABD emperyalizminin Büyük Ortadoğu Projesi’ni destekliyor. NATO yetkililerinin aylardır süren açıklamaları, Türkiye’den gönderilmesi istenecek olan askerlerin ABD’nin planında belirleyici bir önem taşıdığını gösteriyor.

ABD’nin politikalarının hiçbir zaman haklı bir gerekçesi olmadı. Bir halkın esaret altında tutulmasının haklı bir gerekçesi olabilir mi? İşte bu yüzden Bush ve emperyalist ittifakın diğer üyelerinin en büyük korkusu, halkların ayağa kalkıp bu haksız politikalara dur demesidir. Türkiye halkları da 27 Haziran’daki mitingde ABD’nin planlarına ortak olmayacağını ilan edecek.

Gün gelecek, devran dönecek. ABD, halklara hesap verecek!

(Evrensel Gençlik sayı 49)

***

sayi49cizim2

2 Comments

Filed under makale

2 responses to “BUSH TÜRKİYE’YE GELİYOR! — Evrensel Gençlik

  1. Pingback: Evrensel Gençlik yazıları | YERSİZ ŞEYLER

  2. Pingback: Evrensel Gençlik Yazıları — derleme | YERSİZ ŞEYLER