Bilim araştırma, tartışma ve düşünme ile olur — Evrensel Gençlik

Ali Özören (Boğaziçi Üniversitesi Bilim Kulübü)

– Kulüp etkinlikleri nasıl düzenleniyor? Kararlar alınırken ve uygulanırken yaşanan sorunlar nelerdir?

Bilim Kulübü’nde, kulüp etkinlikleri kulüp üyelerinin istekleri ve emekleri doğrultusunda oluşuyor ve herkesin katılımına açıktır. Hür bir ortam içerisinde fikirler söylendiği için birçok alternatif düşünce etkinliklerin kararlarında yerini alıyor. Karar uygulanırken bir başka deyişle etkinlikler organize edilirken birçok sorunla karşılaşabiliyoruz. Bunların başında, etkinliği düzenleyen veya üstlenen kişilerin organize olamaması gelmektedir. Bilim Kulübü’nün, farklı sınıflarda ve bölümlerde okuyan öğrencilerden oluşan bir kulüp olması, boş zamanların ortak olamaması sorunu ister istemez ortaya çıkıyor. Sonuçta fedakarlıkla işler yoluna giriyor.

– Rektör, yönetim ve hocaların kulüplere yaklaşımında ne gibi sorunlar yaşanıyor?

Rektörün kulüplere yaklaşımı olumlu diyebiliriz. Çünkü Boğaziçi Üniversitesi, sosyal yaşamda kulüp faaliyetleri en fazla olan üniversitelerin başında geliyor. Aslında bu duruma üniversiteyi övmek için yaklaşmıyorum. Kulüpler, öğrencilere sosyal yaşantılarında çok fayda sağlamaktadır. Bir akademisyen veya rektör olsaydım, ben de kulüplerin gelişmesi için uğraşırdım, diyebilirim. Kulüplerin sorunları tabi ki de vardır. Bu sorunların başında bence kaynak yetersizliği geliyor. Türkiye’nin durumuna da bakmak gerekiyor bu sorunu görmek için. Üniversitelerin kısıtlı imkanları ile kaynaklarına öncelik belirleme sıkıntısı çektiğini biliyoruz. Bu sorunu üniversitemiz çeşitli kaynaklarla çözmeye çalışıyor. Bence ‘bu kaynağı daha nasıl arttırabilmeliyiz’i düşünmeliyiz.

Kaynak arttırmak için kulüpleri özellikle ‘sponsorsuz’ kulüpleri kullanmamalıyız. Bilim Kulübü, sponsora gerek duymayan ve bunu etik değerleri içinde sonuca bağlamış bir kulüp. Yaptığımız etkinliklerde sadece tek sorunumuz (masrafımız) hafta içi 17.00’den sonra yapılan etkinliklerinde salon ücreti alınması. Buna hafta sonu etkinliklerini de ekleyebiliriz. Umarım bu sene üniversite, sponsoru olmayan kulüplerden salon masrafı almakta diretmez.

Eğer bunu yaparsa etkinliklerimiz dar bir zaman dilimine girmeye devam edecek ve bu da etkinlik yapma potansiyelimizi yine kısıtlayacak. Malum zincirleme düşünürseniz: Bilim yuvası olan üniversitemiz bu durumdan yine etkilenecek

– Kulüpler ve kulüp faaliyetleri öğrencilerin yaşamında nasıl bir yer tutuyor?

Öncelikle belirtmeliyim ki: Boğaziçi Üniversitesini ‘Boğaziçi Üniversitesi’ yapan kulüp faaliyetlerinin etkin olmasıdır. Kulüp faaliyetleri bir insanın gelişimini çok etkilemektedir. Bunların en başında söylemem gereken yarar: bireylerin birbirleriyle diyaloglarını sağlaması ve insan ilişkilerini geliştirmesi. Bu fayda zannedersem, bir bireyin gelişiminde önemli bir yer tutmaktadır. Bir başka yararı: bir organizasyonun hazırlanmasında aktörlük yapmak; bir başka deyişle etkinliği düzenlemek. Bir bireyin organizasyon deneyimi kazanmasında sağlam bir yer tutmakta. Düşünüldüğünde yararları fazlasıyla olan kulüplere katılım, ne yazık ki yeterli değil. Buna etkinliklere katılımı da ekleyebiliriz. Bilim Kulübü etkinliklerine katılım son derece yetersiz durumda. Kulübümüz bu durumdan her aşamada rahatsızlık duymakta ve bu duruma bir çözüm nasıl bulunacağı hakkında toplantılar yapmaktadır. Bilim yuvası olan üniversitemizin olmazsa olmaz kulüplerinden biri olan Bilim Kulübü, bilimin gelişmesi ve bilime gerekli olan değerin verilmesi için uğraşmaktadır. Bilime ilgisizlik son derece yüksek. Bilimin amaçlıktan, araçlığa aşırı derecede kayması dünyada ve Türkiye’de de ortada. Bilimin gelişmesi sadece kullanmakta (örn. Ar-Ge, Teknoloji..) olmamalı. Bilim; araştırma, tartışma ve düşünme ile olur, gelişir ve ilerler. Bilim Kulübü bu üçlü uygulamayı kendi içinde yapmaktadır. Bunu dışarıya yansıtmak için de çaba harcamaktadır. Umarım, üniversite hayatımızda Bilim gündemdeki asıl yerini alır ve değerlenir. Aksi taktirde; Türkiye, içi boş nesillerle yakın bir zamanda birçok sorun yaşayacaktır.

(Evrensel Gençlik sayı 58)

2 Comments

Filed under bilim, görüşme, makale, programlama

2 responses to “Bilim araştırma, tartışma ve düşünme ile olur — Evrensel Gençlik

  1. Pingback: Evrensel Gençlik yazıları | YERSİZ ŞEYLER

  2. Pingback: Evrensel Gençlik Yazıları — derleme | YERSİZ ŞEYLER