Bilim dergilerinde bu ay — Evrensel Gençlik

sayi60e

Bilim ve Gelecek dergisinin bu ayki kapak konusu “Big Brother’dan Elektronik Tanrı’ya”. Gözetleme ve izleme üzerine yazılmış dört yazı, günümüz toplumlarında devlet, medya ve insanlar arasında izlemenin kazandığı farklı anlamları, teknolojinin bu yönde geliştirilmesini ele almış. Ayrıca “İz Bırakanlar” bölümünde Erdal Şekeroğlu ile ilgili dört yazı yer alıyor.

Bilim ve Teknik dergisinin kapak konusu “Rüyalar”. Rüyaların biyolojik, fizyolojik mekanizmaları incelenmiş. “Teknoseksüel Yaşam Rehberi” başlıklı yazı, teknolojinin insanların günlük yaşamında yarattığı değişiklikler üzerine.

Focus dergisinin kapak konusu “Karizma olmak ya da olmamak” olarak belirlenmiş. “Katil Doğanlar” yazısı genlerin kişilik üzerinde ne kadar belirleyici olduğunu tartışıyor. Ayrıca Yeni Türk Lirası’na geçiş ile ilgili bir yazıya yer verilmiş.

National Geographic Türkiye’nin kapak konusu Fiji adalarında su altında yaşam. Dikkat çekici bir yazı “Darwin yanıldı mı?” başlığını taşıyor. “Hayır. Evrim kuramını destekleyen bir yığın kanıt var” diye başlayan yazı boyunca bu kanıtlar ortaya konmuş ve evrim kuramı farklı açılardan ele alınmış. Evrimin reddedenlerin varlığı “çok olağandışı ve kapsamlı” bir kuram olmasıyla açıklanmış.

(Evrensel Gençlik sayı 60)

2 Comments

Filed under bilim, makale, programlama

2 responses to “Bilim dergilerinde bu ay — Evrensel Gençlik

  1. Pingback: Evrensel Gençlik yazıları | YERSİZ ŞEYLER

  2. Pingback: Evrensel Gençlik Yazıları — derleme | YERSİZ ŞEYLER