amber ’09 ve rtük çocuk

Sanat ve teknoloji festivali amber, “Siborg(laştıramadıklarımızdan mısınız?)” yahut “(un)Cyborgable?” teması ile 2009’un Kasım ayında düzenlenecek. Etkileşimli yerleştirmeler için başvurular başladı. Festival sitesinden ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Geçen seneki amber festivalinde dijital oyunlarla ilişkili yerleştirmeler GAMERZ bölümünde yer alıyordu. Ayrıca festival kapsamında sanatçı sunumları düzenlendiğini öğrenmiştik. Biz de pek sanatsal olmasa da konu ile ilişkili olduğu için dijital oyun konusundaki çalışmalarımızı bir sunum olarak paylaşmıştık. Bu sene “amber konferans” başlığı altında akademik paylaşımlar için bir zemin oluşturulmuş. Kendine ait bir sitesi olan bu konferans için 1 Temmuz’a kadar makale başvuruları, 1 Ağustos’a kadar da makale özetleri kabul ediliyor. Önerilen konu başlıkları arasında Avatar ve Bilgisayar Oyunları da var:

Siber Sanat – Robot ve robot sanatı – Siborg ve performans – Avatar – Bilgisayar Oyunları – Giyilebilir teknolojiler – Yapay Zeka – Post humanizm – Beden ve bedensellik – Aktör ve istenç – Tıp – Genetik mühendisliği – biyoloji – klonlar ve melez/karma yapılar – Din, gelenek ve sonsuz hayat – Militarizm – Cinsiyet

Festival başlığındaki siborg sözcüğü, sibernetik organizma anlamına geliyor. Başlıklara bakılırsa organizma/makine, bedensel/teknik, fani/ebedi, biyoloji/teknoloji, doğal/yapay gibi ikilikler ve bunların aşılmasını dayatan melezlik, karmalık, çoğulluğa dair tespitler festivalde önemli bir yer kaplayabilir. Bu senaryoyu dijital oyunlara taşıdığımızda, çocukların sokakta bedenleriyle oynadıkları mahalle oyunları ile eve kapanarak bilgisayar başında makineleştikleri dijital oyunlar arasında kurulan ikilik ve buna eşlik eden sorgulanamayan yargılar geliyor aklımıza. Bu bağlamda RTÜK Çocuk sitesini anmadan geçmeyelim. Siteye girip sağdaki “çocuk parkı” linkine tıklayınca idealleştirilmiş bir çocuk parkı görüntüsü ile karşılaşıyoruz:

Park

Bir çocuğa bu görüntü ne çağrıştırır bilmiyorum, fakat bana fazlasıyla melez, gerçekdışı ve açıkçası ürpertici görünüyor. Grim Fandango oyununu bilir misiniz? Orada öykümüzün kahramanı Manny, ölüler dünyasında yaşayan sıradan bir kişidir. Bizim öbür dünyadan korktuğumuz gibi, oyun bu ya, öbür dünyadakiler de biz yaşayanların dünyasından çok korkuyorlar. Fakat Manny istemese de mesleği gereği zaman zaman yaşayanların dünyasına gelmesi gerekiyor. Manny’nin ve biz oyuncuların tüylerini diken diken eden bu yabancı dünyanın görünüş biçimindeki melezlik ve gerçekdışılık RTÜK’ün çocuk parkına ne kadar da benziyor…

Grim Fandango

Her biri kendi bağlamlarında doğal gözükecek resimlerden alınmış parçalar kesilip yapıştırılmış. Bağlamsız kalan her bir parça boş birer gösteren olarak yozlaşmış. Yerdeki karoların perspektiften yoksunluğu, üstüne bastığımız zemini ayağımızdan çekip alıyor. Karşımızda tanıdık nesneler, güzel renkler görüyoruz, ama bize sunabildikleri tek şey karanlık ve dipsiz bir uçurum.

RTÜK’ün sitesine dönelim. Salıncaktaki çocuklara tıklayarak “haydi çocuklar oyuna” sayfasına ulaşıyoruz. Burada bizi makam odasındaki bir devlet yetkilisi karşılıyor ve çocuklarımıza sağlanan hizmeti tanıtıyor. Altta ise seçilen mahalle oyunlarını uygulamalı olarak açıklayan videolara linkler var. Bu videoları izleyen bir çocuk, repertuvarına aşağıdaki oyunları katabiliyor:

Bezirganbaşı, Hacı Yatmaz, Pembe Nine, Mendil Kapmaca, Ben Çarşıya Gittim, Sek Sek, Yedi Kiremit, Sekiz Kuyulu Taş, Yattı Kalktı, Uçak, Cırtcak(9 Taş), Alaylar, Sıçratan Top, Topal Karga, Yağ Satarım Bal Satarım, Abu Damya, Eski Minder, Dönmece, Üçgen Peynir Dilimleri, Tribom, Kurt Kardeş, Yakan Top, Patlangaç, Kale.

Bu videolara ise oyunların oyunları diyebiliriz. Her birinde bir grup çocuk, belirli bir sokak oyununu canlandırıyor. Aynı anda bir anlatıcı ise videoda gördüğümüz olayların oyunun hangi kurallarına denk düştüğünü açıklıyor.

Kısacası, otantik ve doğal olanı temsil eden sokak-mahalle oyunlarının zamane çocukları için dijital ortamda sahnelenmesi sözkonusu. Böylece yeni teknolojik olanaklar sonucunda kaybedildiği varsayılan otantik bedensel ritüeller, tam da bu teknolojinin aracılığıyla geri getirilmeye çalışılmış oluyor. Belki altında bir sanatçının imzası yok, ama olduğu gibi alınıp bu festivale yerleştirilebilir gibi gözüküyor.

Barış

Leave a comment

Filed under makale, oyun

Comments are closed.