Bir oyun, bir sanat akımı…

Bu ayki Oyungezer‘de yer alan bir yazı, Tuğbek Ölek’in “Sanat Yiyen Oyunlar” yazısı özellikle dikkatimi çekti. İlgilenenlerin okumasını öneririm. Yazıda oyun dünyalarını oluştururken tasarlanan mekanlar ile sanat tarihindeki çeşitli akımlar arasındaki koşutluklar tartışmaya açılıyor. Verilen örnekler şöyle:

Bioshock – Art Deco
Portal – Minimalizm
Syberia – Art Nouveau
Max Payne – Film Noir
Half-Life 2 – Deneysel Mimari
Guild Wars – Deconstructivism (Yapısökümcülük)
Omikron – Futurizm
Katamari Damacy – Pop Art
Arcanum – Steampunk

Bu oyunların her birinde sanat akımının yeri açıklanmış, ayrıca ilgili sanat akımı için şu bilgiler verilmiş: Etkilendiği diğer akımlar, etkili olduğu yıllar, etkin olduğu sanat dalları ve akım üzerine genel notlar.

Bu listeye ben de bir ekleme yapmak istiyorum:

Oyun dergileri – Yapısalcılık

İlk takip ettiğim oyun dergisi Amiga Dünyası’ndan beri gördüğüm tüm dergilerde oyunlar özenle türlere ayrılıyor, her birinden oynanış resimlerine mutlaka yer veriliyor, desteklediği sistemler listeleniyor, değerlendirmenin sonunda ses, grafik, oynanabilirlik gibi belirli kriterlere göre tek tek puanlar veriliyor ve yazının sonunda oyunun iyi mi vasat mı olduğu ile nokta konuyordu. Oyun dergileri her ne kadar “oyun” dergisi de olsalar, hep oyunlarda bölümü bitirince puanların sayıldığı o detaylı ekranların ciddiyetindeydi. Bu yazıda da sanat akımlarının oyunlardan örneklerle birer birer açıklanması bunu hatırlattı bana. Dijital oyun, pek belli etmese de kurallı yapısıyla insanı “eğlendirirken” disipline de ediyor, yapısal düşünmeye alıştırıyor galiba.

İyi okumalar…

Barış

Leave a comment

Filed under oyun

Comments are closed.