Sims yeniden: Mutluluk basit olabilir ama ömür değil

Geçenlerde sıkılıyordum, bir oyun oynayayım dedim (böylece pek fazla oyun oynamadığımı itiraf etmiş oluyorum). Bir köşede tozlanan masaüstü bilgisayarı kurup açtım. Sims 2’yi kurulu görünce uzak geçmişten anımsadığım bir huzur duygusu canlandı. Açtım ben de.

Bir arkadaş “Sims insanı depresyona sokar” diyordu. Oyunun baştan sona işlediği güçlü bir mesajı var: “işte hayat dediğiniz şey bu kadar basit bir şey”. Ama bu bana aksine huzur verici gelirdi.

Sims’te adamcıklara işkence çektirenlerden olmadım hiç. İyi bir evcilik oyuncusu gibi bir erkek ve bir kadını yanyana koyup mutlu etmeye çalıştım. İnsancıkları mutlu etmenin basit olması ayrıca mutlu etti beni. Bol bol kitap okuttum, belki hiç kullanmayacakları kadar bilgiyle donattım. Yatırdım, kaldırdım, yedirdim… Bu sefer farklı olarak evin sadece ilk katına sığdırdım mutlu hayatlarını.

Mutfak yangını, hırsızlık, bozulan eşyaların tamiri gibi küçük dertleri oldu. Onun dışında müthiş bir umursamazlık içinde, yalnızca o anda yaptıkları işe odaklandılar. Dikkati artıran ampüllü şapkayı da taktım adama. Gerçi hiç ihtiyacı yoktu, çünkü dikkatini dağıtacak hiçbir şey bulunmuyordu, karnının gurultusu, bastıran uyku ve uykusunu kaçıran birkaç gürültü hariç.

Sonuç olarak ikisi mutlu mesut yaşadılar, ta ki doğum günleri gelene kadar. “Yetişkin” oldukları için ortak doğum günlerinde ikisi birden yaşlanıverdiler. İşte o zaman üzüldüm. Mutluluk basit olabilir, ama ömür bu kadar basit olmamalıydı.

Ekran görüntüleri alıp buraya koymak isterdim, ama yapamıyorum. Çünkü yaşlılık olayından sonra oyunu kapattım ve o akşam kazara elektiriği kesmem sonucunda masaüstü bilgisayar açılmaz oldu. Bir anlamda işlevini yerine getirdi ve sahneden çekildi. Oyundaki kadar basit olsa bir tamirci çağırıverirdim belki. Öyle olmadı tabi, bozuk kasayı ilk aldığım köşeye geri koydum. Belki bir gün yine aklıma düşer de yeni bir güç kaynağıyla açmayı denerim.

(Işık Barış Fidaner)

1 Comment

Filed under deneyim, oyun

One response to “Sims yeniden: Mutluluk basit olabilir ama ömür değil

  1. Pingback: Postmortem — derleme | YERSİZ ŞEYLER