“Mühim sayılan her şey”e dair bir aydınlanma — Işık Barış Fidaner

Oyun adı: All That Matters
Geliştiren: Ali Batı
Oynamak için: http://www.kongregate.com/games/sihirbaz/all-that-matters

Işık Barış Fidaner
Kaynak: Dijital Oyun Kültürü

Bu sitede, hala şaşırtıcı derecede yaygın olan yaklaşımın aksine, yerli yapım oyunları “türklük” üzerinden değerlendirmediğimizi bilirsiniz. Ayrıca bir bolumsonucanavari.com okurunun titizlikle tespit ve işaret ettiği üzere bu oyun “Türkçe olmadığı gibi Türkçe karakter, Türkçe müzik, Türk mitolojisi hiç birşey yok”… Fakat biz yine de bu oyunu, “art game”leri, yaratıcı platform oyunlarını, hatta The Sims’i bir araya getiren güzel bir “türk uyarlaması” olarak görebiliyoruz. Nasıl?

Oyunun giriş bölümünde kahramanın iç konuşmasını dinliyoruz: “Kaybolmak aranmamaktır” diyen kahraman, yalnızlaşırken tek tek aile üyelerini nasıl kaybettiği ile yüzleşiyor ve onları yeniden kazanmaya karar veriyor.

Daha sonra bıyıklı bir babaya dönüşen bu oyuncu, öykü boyunca oğlu, bebeği, karısı ve babasını engellerden aşırtarak bölümlerdeki kalpleri topluyor.

Oyun boyunca kalplerle ifade edilen “aileyi toplamak” temasıyla diken, ateş, yarasa, hatta homing missile gibi ilgisiz oyunlardan gelmiş unsurların sürreel birlikteliğini yaşıyoruz. The Sims’i andıran müzikler, batılı mülk sahibi ailenin tüketimle beslenen monoton yaşantısından tamamen farklı olarak, bitmek bilmeyen absürd mücadelelerle süren bir başka aile yaşantısına işaret ediyor adeta.

Bu keşmekeşin bir yerinde mesela “reislik” başarısı kazanıyoruz: “Ailenin bütün üyelerini korumak aile reisinin görevidir” veya bir başka yerinde öğreniyoruz ki “işin doğası gereği” karımız biz ne yaparsak tersini yapar, bizse karımız ne yaparsa peşinden gideriz. Bunun gibi oyun mekaniklerine işlenmiş detaylar var. Peki buradan “türk aile yapısının” savunulduğu sonucunu mu çıkaracağız?

“Ortam mesajdır” diye ünlü bir söz vardır, bilirsiniz. Esas mesaj söylenende değil söyleniştedir de diyebiliriz buna. Mesela muhafazakarlık bu yüzden hangi sözlerin söyleneceğinden çok neyin, nerede, ne şartlarda söyleneceği ile uğraşır. “Kutsal değerlerin” arzını mümkünse belirli kanallarla kısıtlamak ister. Muhteşem Süleyman dizisinin yarattığı tartışmayı ve Harakiri dergisinin başına gelenleri hatırlamak yeter. O zaman sansür, başkasının söyleyeceği farklı şeylere karşı olmaktan daha önce, kendi söylediği şeyin farklı söyleniş biçimlerine karşı uygulanıyor. Bu durumda, türk insanını “maceraperest ve tembel” yapacak riskli unsurlar arasında “All That Matters” oyununu da sayabiliyoruz.

Bir karşılaştırma daha yapalım: The Company of Myself gibi “batılı art game”ler de sevgisiz kalmış yalnız oyuncu temasıyla başlıyor. Fakat bu oyuncu genelde arzu nesnelerine yöneliyor ve ulaşamama, nesneyi yitirme, doğru nesneyi bulamama, sürekli başarısızlık-eksiklik, bir türlü sonuçlanamama gibi histerik diyebileceğimiz temalar işleniyor. All That Matters’daki yalnızlaşmış oyuncu ise onun için hazırlanmış bir öykünün, kendine özgü kuralları olan bir “aileyi koruma-kollama” oyunun içine düşüveriyor. Batılı mahzun art game kahramanının aksine bu “bıyıklı aile reisi”, sapkınca bir bağlılıkla uyguladığı kurallar sonucunda başarı üstüne başarı elde ederek göğsünü gere gere madalyaları diziyor…

Özetleyelim: Oyuncu önce ailesinden uzak kalmıştı, kimse aramıyor, sormuyordu. Bir gün oyunları feda etmeyi göze aldı ve ailesine dönmek istedi. Fakat bu sefer kendini yine kuralları belirlenmiş bir başka oyunda buldu. Bunu gördüğünde ise oyunları feda etmenin ne kadar anlamsız olduğunu anladı… ve belki de bilgisayarına geri dönüp bunun oyununu geliştirdi…

All That Matters, işte tam bu noktaya, oyunlarla gerçekliğin birbirine karıştığı, yüce aile değerlerinin “sahte doyumların” karşısına konulan kutsallığının uçup gittiği bu noktaya taşıyor bizi.

***

Ali Batı ile röportajımızı okumak için tıklayınız.

1 Comment

Filed under makale, oyun

One response to ““Mühim sayılan her şey”e dair bir aydınlanma — Işık Barış Fidaner

  1. Pingback: Postmortem — derleme | YERSİZ ŞEYLER