AMS, NSA İle Bağlarını Koparmalıdır – Alexander Beilinson

AMS’nin (Amerikan Matematik Topluluğu) NSA (Ulusal Güvenlik Ajansı) ile bütün bağlarını koparması için bu Mektubu Editör’e yazmaktayım:

Edward Snowden’in kamuoyuna sağladığı ve halen sağlamakta olduğu açıklamalar, NSA’in muazzam gizli casusluk programları hakkında belirgin ve güvenilir bilgiler, komplo teorisi kuranların hayal edebileceği bütün çılgınlıkların ötesindedir.

Yapılması gereken, yalnızca ABD yurttaşlarını değil dünyanın her yerindeki insanları ilgilendiren bir meseledir: NSA bütün gezegen çapında İnternet güvenliğini ve iletişim mahremiyetini yok etmiştir. Eğer ki herhangi bir tedavi mümkünse, muhtemelen NSA ve türevlerini toplumsal olarak kabul edilemez yapmakla başlayacak —gençlik günlerimde KGB için çalışıyor olmanın Sovyetler Birliği’nde birçok kişi için toplumsal olarak kabul edilemez olmasındaki gibi.

AMS düzenli olarak NSA’in iş ilanlarını yayınlamakta ve NSA Matematiksel Bilimler Burs Programı üzerine değerlendirmeler yürütmekte. NSA ve AMS arasındaki ilişki ortakyaşar bir ilişki gibi görünmekte: NSA kendi işleri için matematikçilere ihtiyaç duymakta, AMS de araştırma fonlarını artırmak istemekte. Fakat etkinlikleriyle insan toplumunun dokusuna bunca zarar veren herhangi bir örgütle herhangi bir ilişki sağlıksızdır. Tutarlılığın gereği olarak, AMS NSA ile olan bütün irtibatını kesmelidir.

Alexander Beilinson
University of Chicago
sasha@math.uchicago.edu
12 Eylül 2013
(çeviri: IBF, kaynak)

1 Comment

Filed under çeviri, bildiri, bilim, programlama

One response to “AMS, NSA İle Bağlarını Koparmalıdır – Alexander Beilinson

  1. Pingback: İnternetler — çeviri derlemesi | YERSİZ ŞEYLER