Sol ve sağın sözde ‘aşırılık’ları arasında bir bakışım bulunmuyor – Kolektif

3 Haziran 2014, theguardian.com

Alexis Tsipras

Syriza lideri Alexis Tsipras’ın partisinin Avrupa seçimindeki başarısının ardından yaptığı konuşma. Fotoğraf: Petros Giannakouris/AP

Yunanistan‘da Syriza’nın seçilmesi (Rapor, 26 Mayıs) Avrupa‘da toplumsal ve ekonomik demokrasinin geleceği için canlı bir umut ışığı sunmakta. Fakat aynı zamanda ırkçı ve antisemitik hassasiyetlerin ateşlenmesiyle sağ kanat ulusalcılığın yükselişi çoğulcu ve demokratik Avrupa ideallerini tehdit ediyor. Syriza’nın büyüyen seçim desteğinin önemini çarpıtarak sol kanat ‘aşırılığın’ yükselişi diye temsil eden medya öykülemelerine en güçlü şekilde karşı çıkılmalıdır. Çağımızda sol ve sağın sözde ‘aşırılık’ları arasında bir bakışım bulunmuyor.

Hem Yunanistan hem de İspanya’da (Podemos %8 oy aldı) ısrarlı ekonomik adalet çağrılarını ‘popülist’, ‘Avrupa karşıtı’ ya da ‘kuşkucu’ diyerek savuşturma çabaları, bu çağrıların politik menzil ve önemini yanlış okumaktadır. Bu radikal sol galibiyetler, Fransa’da Ulusal Cephe, İngiltere’de Ukip’in yükselişiyle, Yunanistan ve Macaristan’da antisemitik partilerin güçlenmesiyle, Belçika ve Danimarka’da göçmen karşıtı popülizmin yükselişiyle kıyaslanabilir değillerdir.

‘Avrokuşkucu’ sağ kanatın yükselişi, açıkça ırkçı zeminiyle, kemer sıkma politikalarının dolaysız bir sonucudur. Solun yükselişi ise kemer sıkma politikalarının doğurduğu toplumsal ve ekonomik eşitsizliklere bir eleştiri ve alternatif sunmaktadır. Avrupa Birliği, şiddet ve çaresizliğin daha fazla yayılmasını önlemek için ulusal sınırları aşan yeni müttefiklere, demokrasi ve ekonomik eşitliğe ulaşabilmek için kurumlarının radikal olarak yeniden düzenlenmesine ihtiyaç duymakta. AB’nin geleceği üzerine, dayanışma ve toplumsal adaletin rolü üzerine, ve ‘Avrupa fikri’nin çağdaş anlamı üzerine büyük bir kamusal tartışma başlatılmalıdır.

Demokratik bir kamusal tartışmanın başarısı, ne var ki, politik hareketler ve taşıdıkları iddialara dair medya temsillerinin hakiki ve şeffaf oluşuna bağlıdır. Kemer sıkma karşısında daha çok eşitsizlik arayan politik karşı çıkışlar ile daha çok eşitlik arayan karşı çıkışlar arasındaki farka olanca dikkatinizi vermenizi talep ediyoruz. Ancak o zaman demokrasinin geleceğinin sözkonusu olduğunu açıkça görebiliriz.

Judith Butler, Etienne Balibar, Costas Douzinas, Wendy Brown, Slavoj Žižek, Chantal Mouffe, Toni Negri, Joanna Bourke, Sandro Mezzadra, Drucilla Cornell, Engin Isin, Bruce Robbins, Simon Critchley, Jacqueline Rose, Eleni Varika, Micael Lowy, Jean-Luc Nancy, Jodi Dean

Türkçesi: Işık Barış Fidaner

2 Yorum

Filed under çeviri, bildiri

2 responses to “Sol ve sağın sözde ‘aşırılık’ları arasında bir bakışım bulunmuyor – Kolektif

  1. Geri bildirim: Kapital ve Politika — çeviri derlemesi | YERSİZ ŞEYLER

  2. Geri bildirim: Syriza: Deneyimler — çeviri derlemesi | YERSİZ ŞEYLER