Bir Amerika Ütopyası: İkili İktidar ve Evrensel Ordu — Fredric Jameson

amerikan

(penguinrandomhouse.com)

Editör: Slavoj Žižek
Kategori: Felsefe

İngilizce yayımlanacak kitabın tanıtım metni

Takdir edilen kültürel kuramcının ihtilaf yaratan manifestosunu önde gelen yazarlar tartışıyor

Fredric Jameson’un çığır açan denemesi Bir Amerika Ütopyası özgürleşmiş topluma dair standart solcu mefhumları sorgularken —başka şeylerin yanısıra— toplumun komünist tekrar-örgütlenmesinin bir modeli olarak evrensel zorunlu askerliği savunmaktadır, komünist bir toplumda merkezi meselenin haset ve hınç olduğunu tamamen kabullenmekte ve çalışma ile boş zaman arasındaki bölünmenin aşılması rüyalarını reddetmektedir. Dünyayı değiştirmeye, özgürleşmiş toplumu nasıl hayal ettiğimize dair rüyaların değiştirilmesiyle başlanmalı aksiyomunu benimseyen Jameson’un bu metni küresel kapitalizmin imkanlı ve hayal edilebilir alternatifleri üstüne tartışma tetiklenmesi için ideal bir yerdedir. Jameson’un denemesine ek olarak bu ciltte filozofların, politik ve kültürel analistlerin verdiği tepkilerin yanısıra Jameson’dan bir sonsöz bulunuyor. Çoğu okur karşılaşacakları şeyi itici bulacak — kan çıkacak. Ama, ya sola yeni bir şans vermek için böyle (ideolojik) kan dökülmesi gerekliyse?

Katkı yapanlardan bazıları Kim Stanley Robinson, Jodi Dean, Saroj Giri, Agon Hamza, Kojin Karatani, Frank Ruda, Alberto Toscano, Kathi Weeks, ve Slavoj Žižek.

ç.n. Sözkonusu denemeyi ve kitabı okuyamadığım için çeviri isabetli olmayabilir. Zizek Paris üstüne yazısında “militarizm” için bu kitaba işaret etmişti. Bkz. Dünyadan Çeviri, ViraVerita, Sendika#.org. Ayrıca Zizek’in militarizmine karşı düşlemi (fanteziyi?) savunan Sam Kriss de okunabilir. Bkz. ViraVerita.

4 Comments

Filed under kitap