Barış İçin Yayıncılar: Biz de bu suça ortak olmayacağız

Kaynak: meseledergisi.com

Yayımladıkları bildirinin ardından baskıya maruz kalan Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi’ne destek vermek amacıyla bildiri yayımlayan Barış İçin Yayıncılar’ın imzacı sayısı 110’a ulaştı [*]. Bildiride barıştan yana tavır alan akademisyenlerin ve yazarların yayıncısı olmaktan duydukları gururu dile getiren yayınevleri ve kitap dergileri “asla boyun eğmeyeceğimizi beyan ediyoruz” dedi.

Bildirinin tamamı şu şekilde:

BİZ DE BU SUÇA ORTAK OLMAYACAĞIZ!

Mesleğimizi ancak düşünce ve ifade özgürlüğünün bulunduğu bir ortamda sürdürebilecek olan biz yayıncılar, Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi’ne yönelen saldırıları kınıyoruz. Yaşam hakkını, eşitlik ve barışı savunabilmek için özgür düşüncenin şart olduğunu vurguluyoruz. Barıştan yana tavır alan akademisyenlerin, yazarların yayıncısı olmaktan gurur duyduğumuzu, asla boyun eğmeyeceğimizi beyan ediyoruz. Biz de bu suça ortak olmayacağız!

Barış İçin Yayıncılar

İmzalayan yayınevleri:

Adımlar, Agora, Alef, Anfora, Aram, Aramis, Aras, Asur, Avesta, Ayizi, Aykırı, Ayrıntı, Barış İlhan, Babil, Belge, bgst, Bilim ve Gelecek, BirUmut, Boyut, Bulut, Can, Cem, Ceylan, Chiviyazıları, CSA Global Publishing, Cumhuriyet Kitap, Dersim, Deki, Demos, Dipnot, Dönüşüm, Düşün, Ege, Encore, Epos, Evrensel Basım Yayın, Güldünya, Habitus, Herdem, Heretik, Hit, Islık, İdea Politika, İletişim, İnsancıl Dergisi, İntifada, İmge, İthaki, J&J, Kaldıraç, Kalkedon, Kıbrıs Khora, Kolektif, Konuk, Kök, Lemis, Lemur, Literatür, Maya, Mayıs, Mesele Dergi, Metis, Morışık, Mylos Yayın Grubu, Nika, Norgunk, NotaBene, Notos, Oğlak, Omega, Otonom, Öteki, Pales, Paloma, Pan, Patika, Pencere, Perî, Periferi, Phoneix, Pinhan, Propaganda, Sanatatak, Sardes, Say, Sel, Sınırsız Kitap, Sinek Sekiz, Siren, Sis, Siyah Beyaz, Sorun, Sözcükler, Su, Rezan, Roza, Tekin, Tünel, Varlık, Vate, Verita, Versus, Vivo, Umut, Yalçın, Yayın Kolektifi, Yersiz Kitaplar, Yordam.

[*] Yersiz not: Listeyi saydığınızda 110’a ulaşan imzacı sayısının toplamda 108 yayıncıdan meydana geldiğini göreceksiniz. Fakat listedeki bu 108 yayıncının birçoğunun kişisel özveri ve fedakarlıklarla ayakta kalan kuruluşlar oldukları dikkate alınırsa imzacılık itibariyle 110’a ulaştıklarını söylemenin hiç de abartılı bir ifade olmadığı hatta büyük bir tevazu gösterildiği fark edilecektir. Örneğin biz Yersiz Kitaplar olarak gönüllü özveri ve fedakarlık değilse de özen, dikkat ve titizlik bakımından neredeyse 2’ye ulaştığımızı söyleyebiliyoruz. Haberin daha gerçekçi olması adına bunu “imzacı sayısı 150’ye ulaştı” gibi bir ifadeyle değiştirmeyi düşündüysek de özgün metne sadık kalınması her zaman olduğu gibi daha öncelikli tercihimiz oldu.

Leave a comment

Filed under bildiri

Comments are closed.