Boston Psikanaliz Yüksek Okulu Öğretim Üyesi, APA ve işkence konulu New York Times makalesinde tanıtılan raporun yazarlarından birisidir

Resmi Basın Açıklaması — 30 Nisan 2015 — newswire.com

Dr. Stephen Soldz, Boston Psikanaliz Yüksek Okulu öğretim üyesi, Pulitzer ödüllü gazeteci James Reisen’in yazdığı önemli bir New York Times makalesinde tanıtılan raporun başyazarlarından birisidir. Rapor Amerikan Psikoloji Birliği [American Psychological Association – APA] ve C.I.A. arasında kurulan tezgahla [collision] C.I.A.’nın “gelişmiş sorgulama programı”nın desteklendiğini ileri sürmektedir.

Brookline, Massachusetts, 30 Nisan 2015 (Newswire.com) – BGSP öğretim üyesi, Stephen Soldz, Ph.D., Pulitzer ödüllü gazeteci James Reisen’in 30 Nisan 2015’te yayınlanan önemli bir New York Times makalesine konu olan raporun yazarlarından birisidir. Times‘daki makale Amerikan Psikoloji Birliği’nin C.I.A.’nın “gelişmiş Sorgulama” programını gizlice desteklediği iddiasını detaylandırmaktadır. Senato’nun “İşkence Raporu” denen belgesinde bu program yakın zamanda tarif edilmişti.

Dr. Soldz’un yanısıra raporun iki başyazarı daha var: Harvard Üniversitesi’nden Nathaniel Raymond ile Etik Psikoloji Koalisyonu’ndan ve APA’nın Temsilciler Konseyi üyelerinden Steven Reisner, Ph.D. Yaklaşık on yıllık zahmetli bir araştırmayla yazılan bu rapor direkt kaynak belgeleri analiz etmektedir. Yazarların iddiasına göre bu belgeler Amerikan Psikoloji Birliği’nin etik politikasını değiştirerek o zamanlar gizli tutulan Bradbury “işkence notları”na uyarlanması için A.P.A., C.I.A. ve Savunma Bakanlığı arasında tezgah kurulduğunu ispatlamaktadır.

Dr. Soldz’un yorumuna göre, “Bu tezgah Amerikan psikoloji tarihinin en büyük skandalını oluşturmaktadır. Mesleğimiz, insanlara yardım etmeyi ve “zarar vermeme etiğini” temel alsa da, kendi mesleki birliğince saptırılarak insanların iradesini kırmak için kullanılan zararın ayarlanması amacına yöneltilmiştir. Eğer meslek ve A.P.A. bu meselenin derinine inmezse, bunun nasıl cereyan ettiğini bulmazsa, ve tekrarlanmaması için ciddi reformlar getirmezse, bu kefen psikolojinin üstünde daha onlarca yıl örtülü kalacaktır.”

Dr. Soldz psikanalist, klinik psikolog ve etkin araştırmacıdır. Psikoterapi süreci ve neticesine dair, gelişim ve patolojide kişilik süreçlerine, uyuşturucu bağımlılığı ve gençlerde tütün kullanımına dair problemler üstüne çalışmıştır. Üç araştırma ve danışma örgütünde Araştırma Direktörlüğü yapmıştır, halen de uygulama ve eğitim verdiği Boston Psikanaliz Yüksek Okulu’nda Araştırma, Değerlendirme ve Program Geliştirme Merkezi Direktörüdür. Son on yıldır Dr. Soldz psikologların istismarcı ulusal güvenlik sorgularına katılmasını önleme çabalarına öncülük etmektedir.

Psikanalitik kavramların sosyal meselelere uygulanması Dr. Soldz’un ilgi alanındadır. Sosyal Sorumluluk İçin Psikologlar’ın eski başkanı ve halen yönlendirme kurulu üyesidir, Etik bir Psikoloji için Psikologlar’ın kurucuları arasındadır, ve İnsan Hakları için Hekimler’in İşkence-Karşıtı Danışmanıdır. Dr. Soldz birçok Guantanamo davasında mesleki danışmanlık yapmıştır.

Boston Psikanaliz Yüksek Okulu Hakkında

Boston Psikanaliz Yüksek Okulu, bölgesel akreditasyonlu, psikanaliz üstüne, psikanaliz, sosyete toplum ve kültür üstüne master ve doktora dereceleri yanısıra psikanalitik psikoterapi, çocuk ve ergen müdahalesi ve psikanaliz üstüne sertifikalar veren bağımsız bir yüksek okuldur. BGSP’nin ayrıca New York ve New Jersey’de branş kampüsleri vardır.

İrtibat: Jeila Irdmusa, 617-277-3915 x32

1 Yorum

Filed under çeviri

One response to “Boston Psikanaliz Yüksek Okulu Öğretim Üyesi, APA ve işkence konulu New York Times makalesinde tanıtılan raporun yazarlarından birisidir

  1. Geri bildirim: “Sana Tahammül Ediyorum” — çeviri derlemesi | YERSİZ ŞEYLER