İşçiler İlerlemekte: Özel Edisyonla Daha Zor İlerleyin

wipsegl

Konstantinos Dimopoulos — 16 Mart 2016 — gnomeslair.com

Bir süre önce duyurmuştum ve sonunda oldu. Huzzah! Hemencecik ve mümkün olan en sihirli yoldan yepyeni İİ geldi ve artık o bir İİ değil, o yüzden, lütfen, İşçiler İlerlemekte: Özel Edisyon — Daha Zor İlerlemekte‘ye hoşgeldin demek için biraz zaman, oynamak içinse daha çok zaman ayırınız. Benzersiz bir Yunanistan’ın-işçi-sınıfı-ol simülasyonudur, ve lectronice‘in şaşırtıcı twine güçleri sayesinde çok güzel ve cilalı bir metin tabanlı oyundur.

Fakat değişen tek şey görünüş ve süslü tipografi değil. Aslında oyunun çoğunu düzenledim ve kısmen yeniden yazdım, oyun şimdi daha kullanışlı, İngilizce, Fransızca (çeviren EnsembleVide), Türkçe (çeviren Işık Barış Fidaner) ve İspanyolca (çeviren Pablo Martinez) oynanabiliyor. Ha, ve hâlâ eriştiğiniz her son için bir kitap tavsiyesi bulunuyor!

İİ:ÖE-DZİ tercih ettiğiniz tarayıcıyla philome.la üzerinden çevrimiçi oynanabiliyor ya da çevrim dışı oynamak için çeşitli kaynaklardan indirilebiliyor.

Hatırlatma: Patreon aracılığıyla vereceğiniz destekler indie oyunculuk (ve genelde oyunculuk) hakkında sözlerimin ve elbette bizzat oyunlarımın daha fazlasını yapabilecek kadar uzun yaşayabilmem için gerçekten işime yarayabilir. Teşekkürler!

wipse1

Konstantinos Dimopoulos — 21 Eylül 2015 — gnomeslair.com

İşçiler İlerlemekte, bitsin diye koşturulmasına ve aslında hiç 1.0 versiyonuna ulaşmamasına rağmen, benim çok sevdiğim, metinli küçük bir politik simülasyon, ve bir mucize eseri neredeyse popüler olabildi. Ayrıca kendine birkaç tanıtım yazısı yazdırıp Türkçe ve İspanyolca‘ya birkaç güzel çeviri yaptırarak beni çok gururlandırdı ve, kabul edilmeli, bu oyun gerçekten daha iyisini hak ediyor.

Artık İİ gerçekten gereksindiği dikkatin hepsini kazanacak çünkü nihayet onun taze, yeni Özel Edisyonu üstüne çalışmaya başladım, ki –en azından– metinleri cilalanmış, typoları düzeltilmiş, İspanyolca ve Türkçe’ye çevrilmiş, estetik bir muayeneden geçmiş halde ve şurasında burasında yapılacak birkaç değişiklikle gelecek.

Ama hepsi bu değil. Zaman bulup fazladan bir mili katetmeye çalışacağım: oyunun Yunancaya çevrilmesi, daha çok içerik ve yeni dallar eklenmesi, ses ve müzik ayarlanabilir mi diye bakılması, mutlaka birkaç illüstrasyon yapılması ve mümkün olan en iyi İşçiler İlerlemekte‘yi imal etmek için daha başka dillerde çeviri avına çıkılması.

Eğer yardım etmek isteyeceğinizi düşünüyorsanız, farklı çeviriler katarak, grafik, müzik üreterek (ya da Twine‘da nasıl ses ve müzik katılabileceğine dair içgörü sağlayarak) ya da oyunun stil koduyla zekice bir şeyler yaparak, o zaman ne güzel, lütfen bana bir mesaj yazın. Sizinle bu küçük proje üstüne çalışmayı çok isterim.

Ve, diğer herkes, endişelenmeyin. Dünyalı Öncelikleri yavaş yavaş ama güzelce ve en önemlisi emin adımlarla ilerliyor. Aramızdan birileri ölmeden hazır olacaktır.

Hatırlatma: Patreon aracılığıyla vereceğiniz destekler indie oyunculuk (ve genelde oyunculuk) hakkında sözlerimin ve elbette bizzat oyunlarımın daha fazlasını yapabilecek kadar uzun yaşayabilmem için gerçekten işime yarayabilir. Teşekkürler!

~~~

Türkçesi: Işık Barış Fidaner

1 Yorum

Filed under çeviri, oyun

One response to “İşçiler İlerlemekte: Özel Edisyonla Daha Zor İlerleyin

  1. Geri bildirim: “Sana Tahammül Ediyorum” — çeviri derlemesi | YERSİZ ŞEYLER