Kahraman Kadının Seferi — Konstantinos Dimopoulos

heroinesquest_header

Güzel bir maceranın başlangıcı işte buna benzer.

Konstantinos Dimopoulos — 15 Ekim 2014 — rockpapershotgun.com

Bu yılki İhtişam Seferi [Quest for Glory] (yani Sierra’nın Kahraman Seferi [Hero’s Quest]) dirilmeleri, yeniden hayal etmeleri, yeniden ziyaret ve yeniden yapımları arasında Kahraman Kadının Seferi: Ragnarok Habercisi‘ne [Heroine’s Quest: The Herald of Ragnarok] utanmazca aşık oldum. Bencillikten uzak eski moda kahramanlık üzerine çok hoş bir oyun bu, İhtişam Seferi’nin ruhunu dahice yakalıyor. Bizzat menkıbenin [saga] kendi sonuncu bölümünün aksine, öncüllerindeki standartlara gururla kafa tutan bir macera bu.

Yazı yazmak üzere Kahraman Kadının Seferi’ni layıkıyla oynamış olarak, son tuttuğum notlara şöyle bir bakmak beni kıkırdatıyor. Her yerde bu şaşırtıcı, şu mükemmel, bu hoş, öbür şey dahice. Not olarak hiçbir işe yaramazlar elbette, ama hevesimi dürüstçe kanıtlıyorlar. Orada tek bir “ama” bile yok. Kahraman Kadının Seferi hakikaten fevkalade bir oyun.

Şaşırtıcıdır ki aynı zamanda anıtsal karmaşıklıkta bir oyun. Adını veren Kahraman Kadın savaşçı, büyücü ya da hırsız olabildiğinden ve bu sınıfların her birisi çeşitli yetenekler, büyüler, istatistikler ve özelliklere uyarlanabildiğinden, bulmacalara şaşılası çeşitlilikte yollardan yaklaşmak mümkün. Dahası seçtiğiniz sınıf oyunda toslayacağınız yan seferleri de etkiliyor, böylece oyuna macera janrında çok nadir bulunan yeniden oynanabilirlik boyutunu veriyor. Kahraman Kadının Seferi, bir şeyleri gösterme ve tıklama tarihi boyunca, üç kere üst üste oynamaya değecek birkaç macera oyunundan birisidir. Üç değilse de en azından iki kere olsun.

Ve geliştiriciler kendi işlerini iyice zorlaştırarak, olan biten her şeye münasip bir animasyonun eşlik etmesini sağlamışlar. Mesela her büyünün kendine özgü bir pirotekniği [pyrotechnics] var, hatta hoş karakter portreleri hareket ediyor. Ayrıntılardaki titizlik gerçekten afallatıcı, ve oyunun zorluk ayarları da buna dahil, kavga zorluğunun, açlık ya da ayazlamadan ne kadar kolaylıkla öleceğinizin ayarlanması da dahil.

heroinesquest

Düşlem yaratıklarının kafasını karıştırmak her zaman zevkli bir iş olmuştur.

Ayazlama, bilirsiniz, aşırı düşük sıcaklıklara maruz kalan insanların başına gelen şeydir ve Viking mitolojisinden esinlenmiş ortamlar buzlu, soğuk ve karlı olmaya meyillidir. Ayrıca bu ortam kahramanca senaryoyu destekleyen epik ve çok münasip Wagnerci müziklerle geliyor. Kahraman Kadın, bir tür karanlık efendinin iki başlı ve pek aklı başında olmayan yardakçısı onu pusuya düşürdükten sonra, kendini bir kasabada bulur. Buzlu soğukta kıtlık çeken bu kasabanın gerçek bir kahramana ihtiyacı vardır. Buralı insanlar başlangıçta yalnızca kahramanca niyetlerinize güvenirler, yeteneklerinize değil, ancak siz kıymetinizi kanıtladıktan sonra size saygı duymaya başlarlar.

Bir oyun dünyasını canlı ve hissedilir kılan şeyler böyle dokunuşlardır. Böylesine devasa ve dinamik bir oyun dünyasında bile. Tamamen seslendirilmiş karakterlerden şaşırtıcı bir demetle, perilerin [nymph], öcülerin [troll], devlerin, çocukların ve kelime oyunu seven büyücülerin gerçekçi hareketlerle etrafınızı sardığı bir dünya. Onları öğleden sonra meyhanede, geceleyin evlerine kapanmış halde bulabilirsiniz, ve peşlerinde dolaşmak hiçbir zaman can sıkıcı değildir.

Fikirlerle, acayip ortamlarla, seferlerle, yan seferlerle, oyuncuklarla, diyaloglarla, çılgın fikirlerle, M.C. Eschervari mekanlarla ve beklenmeyecek kadar çok ve genelde yerli yerinde küçük mizahi dokunuşlarla dolu bir dünya bu. Fazla keyif kırıcı olmayacak bir örnek olarak kudretli Ratatosk verilebilir. Bu konuşan sincap dişleriyle Yggdrasil’in kudretli dallarını kesebileceğini iddia ediyor. Sahici kıyamet sincabı.

Kısacası, Kahraman Kadının Seferi ihtişamlı bir macera-RYO [RPG] karışımı. Klasik İhtişam Seferi oyunlarıyla aynı düzeyde bir oyun; onlarla kıyaslanabilecek bir oyun – ücretsizler bir yana, pek fazla oyun bu düzeye erişemez. İhtişam Seferlerinin geleneksel olarak tökezlediği kavga işinde bile Kahraman Kadın idare ediyor, hiç fena değil. O kadar zengin bir tecrübe ki aslında bunun için seve seve iyi bir ödeme yapabilirdim. Evet. 10 üzerinden 10. Ve eğer herhangi bir Sierra oyununu sevdiyseniz buna ve inanılmaz cilasına bayılacaksınız. Hatta oyunun yanında sevgiyle düzenlenmiş bir PDF el kitabı, DVD ve CD kapağı ve elbette bir etiket geliyor.

Ateşli bir sevginin emeği işte buna benzer.

Kahraman Kadının Seferi Windows için DRM’siz olarak ve bütün güzellikleriyle birlikte Crystal Shard sitesinde bulunuyor. İsterseniz Steam aracılığıyla da kapabilirsiniz.

Türkçesi: Işık Barış Fidaner

Notlar:

“Heroine”i “Hero / Kahraman”dan ayırt etmek için “Kahraman Kadın” dedim. Bu haliyle biraz kulak tırmalasa da en azından bu vesileyle “Kadın Kahraman” tabirini tersine çevirmiş oluyoruz.

Ragnarok, Kıyamet’in İskandinav mitolojisindeki adıymış.

“Sefer” “Quest”i tam karşılamasa da bağlama uygun bir terim oldu bence.

1 Comment

Filed under çeviri, oyun

One response to “Kahraman Kadının Seferi — Konstantinos Dimopoulos

  1. Pingback: “Sana Tahammül Ediyorum” — çeviri derlemesi | YERSİZ ŞEYLER