Şımarık Medyaya Son

Şımarık davranışlar bulaşıcı olduğu için sosyal medyada her kullanıcıya verilen bloklama yetkisi ne yazık ki bu davranışların etkisini sınırlamamıza yetmiyor.

Ayrıca son yıllarda tanık olduk ki Türkçe konuşanların sosyal medyalarında bu tür davranışlar bütün insani değerlerin ayaklar altına alınmasıyla başlayıp kitlesel katliamlara ve yüzyıllık şehirlerin haritadan silinmesine kadar vardırılıyor.

Dolayısıyla da Twitter’da yeni bir yordam tanımlıyorum:

“Şımarık Medyaya Son” sloganıyla tanıttığım bu yordam şımarık kullanıcılarla aranıza “two degrees of separation” kadar mesafe koyabilme yeteneği kazandıracak.

Yani sadece şımaran şahsın kendisini bloklamakla kalmayıp onu takip edenleri de takipten düşebileceksiniz. [1]

Bir kullanıcıyı bloklamak araya perde çekmek gibidir. Siz onu görmezsiniz, o da sizi görmez, ama birbirinizin bir adım sonra yarattığı yankılarla birebir karşı karşıyasınızdır. Yani siz onun etkilerini görürsünüz, o da sizin etkilerinizi görür.

Bloklamak şımarıkça davranışları azaltmaz. Hatta bloklamak genel anlamda şımarıklığı teşvik eder. Bunun neden böyle olduğunu araştırmak da sosyal psikologlara kalsın.

“Şımarık Medyaya Son” yordamının ilk uygulaması olarak Twitter’da Sarphan Uzunoğlu ile arama “two degrees of separation” mesafe koyuyorum.

Uygulama gereği 17 Haziran 2016 günü @sarphanuzunoglu hesabını takip eden hemen hemen her hesap @fidaner hesabının takip ettikleri listesinden düşülecektir.

Bu dört gün içinde Sarphan Uzunoğlu için Dadılık Bildirim Formu doldurup e-postayla gönderenler uygulamadan istisna tutulabilecektir.

Sonraki süreçte şımarık şahsı takipten düşmek suretiyle tekrar takibe alınma imkanı olacaktır. Bu duruma düşen kullanıcılara önerim @fidaner hesabından RTlenmiş herhangi bir twiti tekrar RTleyerek küçük bir sinyal vermeleridir. Hesabını kilitli tutan arkadaşlar da şımarık şahsı takipten düştükten sonra atacakları bir e-posta ile tekrar takibe alınabilirler.

~~~

Dadılık Bildirim Formu

Şımarık şahsın

Adı ve soyadı: Sarphan Uzunoğlu

Twitter hesabı: @sarphanuzunoglu

Dadılık bildiren arkadaşın

Adı ve soyadı:

Twitter hesabı:

Dadılık sebebi:

Dadılık halinin bitebilmesinin öngörülebildiği en yakın tarih:

Bildirilen dadılık süresinin gerekçesi:

Ek açıklamalar:

~~~

Işık Barış Fidaner

[1] “Şımarık şahsı takip edenleri takipten düşme” işleminde bazı istisnalar olabilir. Örneğin şımaran şahsın annesini ya da dadısını kendi çocuğunu ya da bakımından sorumlu olduğu kişiyi takip ediyor diye takipten düşmemiz adaletsiz bir tutum olur. Bu istisnaya dahil edilecek insanları belirlemek için “Dadılık Bildirim Formu” sağlanacaktır.

[2] Annelik dadılığın özel bir türü sayıldığından bildirim formunda “Dadılık sebebi: Annesi olmam” diye belirtilmelidir.

[Şımarık Medyaya Son, Expolians Turkus, Bu bir şaka değildir, #Intersectionality, Zarar Ziyan Org]

10 Comments

Filed under şey