Küçük Yıldıztaşı Dünya’nın Sürekli Yoldaşı — NASA

NASA — 15 Haziran 2016 — jpl.nasa.gov

asteroid20160615

Yıldıztaşı 2016 HO3 Güneş etrafındaki yörüngesiyle Dünya’ya sürekli yoldaşlık ediyor. Kredi: NASA/JPL-Caltech

Güneş etrafındaki yörüngesinde keşfedilen küçük yıldıztaşı Dünya’ya sürekli yoldaşlık ediyor ve önümüzdeki yüzyıllar boyunca da böyle olacak.

Güneş etrafında dönen bu yeni yıldıztaşının [asteroid] yeni adıyla 2016 HO3’ün Dünya etrafında da döndüğü anlaşılıyor. Gezegenimize true bir uydu sayılamayacak kadar uzakta, ama bugüne dek bilinen en iyi ve en istikrarlı Dünya-yakını yoldaş, ya da “sanki-uydu” örneği.

“2016 HO3, gezegenimizin etrafında döngü yaptığı için, ikimiz beraberce Güneş etrafında dönerken bizden fazla uzaklaşmaya asla yeltenmediği için, onu Dünya’nın sanki-uydusu diye adlandırıyoruz,” dedi Paul Chodas. Chodas, NASA’nın Pasadena, California’daki Jet İtim Laboratuvarı’nda Dünya-Yakını Nesne (NEO) Çalışmalar Merkezi yöneticisidir. “Başka bir yıldıztaşı –2003 YN107– 10 yılı aşkın zaman önce bir süreliğine benzer bir yörünge örüntüsünü takip etmişti, ama sonra mahallimizden uzaklaştı. Bu yeni yıldıztaşı bize çok daha fazla kilitlenmiş. Hesaplarımız gösteriyor ki 2016 HO3 neredeyse yüz yıldır Dünya’nın istikrarlı bir sanki-uydusu olmuş, ve önümüzdeki yüzyıllar boyunca da bu örüntüyü takip etmeye devam edecek.”

Güneş etrafındaki yıllık seyahatinde, Yıldıztaşı 2016 HO3, vaktinin yarıya yakınında Dünya’dan çok Güneş’e yakın durup gezegenimizin önünden geçip gidiyor, vaktinin yarıya yakınını ise daha uzaklarda geçiriyor, bu yüzden geride kalıyor. Ayrıca yörüngesi biraz eğik olduğundan her sene Dünya’nın yörünge düzlemine bir batıyor bir çıkıyor. Aslında bu küçük yıldıztaşı Dünya’yla yüzlerce yıl sürecek bir birdirbir oyununa kendini kaptırmış.

Ayrıca yıldıztaşının yörüngesinde onlarca yıllık sürelerde yavaşça ileri-geri giden bir bükülme oluyor. “Yıldıztaşının Dünya etrafındaki döngüleri yıldan yıla biraz öne biraz arkaya kayıyor, ama fazlaca ileriye ya da fazlaca geriye kayacak olursa, Dünya’nın yerçekimi tam olarak kaymayı tersine çevirerek yıldıztaşına tutunacak güçte, böylece yıldıztaşı ay uzaklığının 100 katından daha uzaklara asla kaçmıyor,” dedi Chodas. “Aynı etki yıldıztaşının Dünya’nın ay uzaklığının yaklaşık 38 katından daha yakınına gelmesini de önlüyor. Aslında bu küçük yıldıztaşı Dünya’yla küçük bir dansa kendini kaptırmış.”

Yıldıztaşı 2016 HO3 ilk olarak 27 Nisan 2016’da fark edildi. Haleakala, Hawaii’de gözlemi yapan Pan-STARRS 1 yıldıztaşı takip teleskopunu işleten Hawaii Üniversitesi Astronomi Enstitüsü’nü NASA’nın Gezegen Savunma Koordinasyon Ofisi fonluyor. Nesnenin büyüklüğü henüz kesin olarak tespit edilmedi, ama 120 feet’ten (40 metre) büyük, 300 feet’ten (100 metre) küçük olması muhtemel.

NEO Çalışmaları Merkezi websitesinde yakın geçmişte ve yakın gelecekteki yaklaşmaların tam listesinin yanısıra bilinen NEOların yörüngelerine dair bütün diğer veriler bulunabilir, yani bilimciler, medya ve kamu mensupları bilinen nesnelere dair bilgileri takip edebilirler.

Yıldıztaşlarına dair haber ve yenilikler için Twitter’da AsteroidWatch’ı takip ediniz:

http://www.twitter.com/AsteroidWatch

Haber Medya İrtibat

DC Agle
Jet İtim Laboratuvarı, Pasadena, Calif.
818-393-9011
agle@jpl.nasa.gov

Dwayne Brown / Laurie Cantillo
NASA Genel Merkez, Washington
202-358-1726 / 202-358-1077
dwayne.c.brown@nasa.gov / laura.l.cantillo@nasa.gov

2016-154

200px-nasa_logo-svg

ç.n.:

Asteroidi meteordan ayırt etmek için “göktaşı” terimi “yıldıztaşı” terimiyle değiştirildi. Bkz. Yukarı bakın! Perseid Göktaşı Yağmuru 11-12 Ağustos’ta Zirve Yapıyor — NASA

4 Comments

Filed under çeviri, bilim

4 responses to “Küçük Yıldıztaşı Dünya’nın Sürekli Yoldaşı — NASA

  1. Pingback: İzler | YERSİZ ŞEYLER

  2. Pingback: İşte böyle — çeviri derlemesi | YERSİZ ŞEYLER

  3. Pingback: Dünya Gezegen Olmayabilir — Michael Tanne | YERSİZ ŞEYLER

  4. Pingback: Gök — özel derleme | YERSİZ ŞEYLER