MRI yazılım böcekleri yılların araştırmasını boşa çıkarabilir — Richard Chirgwin

Richard Chirgwin — 3 Temmuz 2016 — theregister.co.uk

proxy

Kusurlu veri altında beyniniz işte buna benzer

Nihayet birinin gelip verileri teyit etmesiyle MRI temelli “beyniniz işte buna benzer” bilim yığınının hepsi geçersiz kılındı.

Problem basit: Beynin yüksek çözünürlüklü manyetik titreşim görüntü taramasından bilimsel bir sonuca ulaşabilmek için, beyin küçük “voxel”lere bölünür. Sonra bu voxelleri tarayan yazılım (insan değil) öbekler bulmaya çalışır.

“Bilimciler kolunuzu hareket ettirmek üzere olduğunuzu anlayabilir: İşte görüntüler de bunu kanıtlıyor” diye bir iddia gördüğünüzde, bunu diyenler de istatistiksel yazılımdan aldıkları bilgileri yorumlarlar.

Şimdiyse, İsveç ve İngiltere’den bilimciler [boffin] bu bilimin niteliğine kuşku düşürdüler, çünkü istatistiksel yazılım problemli: Çok fazla fol pozitif [false positive] üretiyor.

PNAS’taki makalede şöyle yazdılar: “fMRI analizindeki en yaygın yazılım paketleri (SPM, FSL, AFNI) %70’e varan fol pozitif oranlarıyla sonuçlanabilir. Bu sonuç 40,000 civarında fMRI çalışmasının geçerliliğini sorgulanır kılar ve nörogörüntü sonuçlarının yorumlanmasında büyük tesir yaratabilir.”

Mesela 3dClustSim denen pakette 15 yıl durmuş ve Mayıs 2015’te tamir edilmiş bir böcek, kusurlu sonuçlar üretmiş (3dClustSim AFNI takımının parçası; diğer parçalar SPM ve FSL).

Bazı sonuçların abartılı olabileceğine dair nazikçe bir uyarı değil bu: Daha çok, binlerce bilimsel makaleyi toplayıp yakmaya benziyor.

Dahası: “Sonuçlarımıza göre geçersiz öbek çıkarımlarında öne çıkan başlıca sebep, varsayılan Gaussian şekli takip etmeyen uzamsal kendine-ilintileme işlevleridir.”

Yayınlanmış fMRI sonuçlarından yararlanan araştırmacılar, disiplindeki çoğu çalışmanın yeniden analizine engel olan “acınası arşiv ve veri paylaşım pratikleri” nedeniyle fMRI topluluğuna da geçerken fırça atıyor. ®

4 Comments

Filed under çeviri, bilim

4 responses to “MRI yazılım böcekleri yılların araştırmasını boşa çıkarabilir — Richard Chirgwin

  1. Pingback: Günbahar — Yapay Zeka | YERSİZ ŞEYLER

  2. Pingback: Bizim olmayacaksa kapat gitsin! — çeviri derlemesi | YERSİZ ŞEYLER

  3. Pingback: Redundancy üzerine bir not | YERSİZ ŞEYLER

  4. Pingback: Bilgisayar — özel derleme | YERSİZ ŞEYLER