Türkiye’de okuyan öğrenciler emniyette, Kuzeydoğu Türkiyeli öğrencilere ulaşmaya gayret etmekte

29 Haziran 2016, Northeastern News

turkey1400-740x493

İstanbul Atatürk havaalanı. Fotoğraf: iStock

İstanbul Atatürk havaalanında düzinelerce insanı öldürdüğü bildirilen Salı günkü terörist saldırının ardından Kuzeydoğu Üniversitesi yetkilileri İstanbul’da programlara katılan iki öğrencinin emniyette olduğunu teyit ettiler, bu şehir üzerinden seyahati planlamış başka bir öğrencinin de rotası başarıyla değiştirildi.

Kuzeydoğu 100’ü aşkın Türkiyeli öğrenciye destek sunmak için ulaşmaya gayret etmekte. Üniversite hem yurtdışındakilerden hem de Boston’da veya bölge kampüslerinde olup da Türkiye’yle kişisel bağlar taşıyanlardan ihtiyaç duyanlara yardım ve geniş imkanlar sağlamaktadır.

Haberlere göre saldırılarda en az 41 kişi öldürülmüş, 230’u aşkın insan yaralanmıştır, ve Türkiye’nin başbakanı Salı gecesi eldeki bilgilere göre saldırının arkasında İslam Devleti’nin olduğunu söylemiştir.

Türkiye’de yükselen güvenlik endişeleri nedeniyle son aylarda Kuzeydoğu seyahat prosedürlerinde önemli değişiklikler yaptı.

Lisans öğrencilerinin Türkiye’ye yolculuk etmesi önceden baharda durdurulmuştu. Uygarlık Diyaloğu programında önerilen şehir İstanbul’dan Berlin’e taşındı. Yunanistan’da Güz 2016 girişli N.U. öğrencilerinin seyahat güzergahları İstanbul’da aktarma yapmaktan imtina edecek şekilde değiştirildi. U.S. State Department‘a göre Türkiye yüksek riskli bir destination sayılmakta, dolayısıyla da öğrencilerin bu ülkeye doğru ya da bu ülkeden geçerek yapacağı seyahatlerde muafiyet dilekçesi vermeleri gerekmekte.

Öğrencilerin, fakültenin ve personelin güvenliği ve emniyeti, kampüste de olsalar dünyanın öbür ucunda okuyup çalışmakta da olsalar, Kuzeydoğu açısından en yüksek önceliğe sahiptir. Üniversitedeki birçok bölüm topluluk üyelerinin yaşadığı deneyime tesir edebilecek her tür duruma hemen karşılık verebilmek için işbirliği içinde çalışmaktadır.

Umrumuzda, Kuzeydoğu öğrenci destekleme sistemi, ihtiyaç duyabilecekleri destek ya da yardımla ilgili Türkiyeli öğrencilere ulaştı. Desteğe ihtiyaç duyan başka herhangi birisi Umrumuzda ile irtibat kurabilir: 617.373.4384.

2 Comments

Filed under çeviri

2 responses to “Türkiye’de okuyan öğrenciler emniyette, Kuzeydoğu Türkiyeli öğrencilere ulaşmaya gayret etmekte

  1. Pingback: Bizim olmayacaksa kapat gitsin! — çeviri derlemesi | YERSİZ ŞEYLER

  2. Pingback: Bizim olmayacaksa kapat gitsin! — çeviri derlemesi | YERSİZ ŞEYLER