Kaşınık! — Işık Barış Fidaner, Uğur Güney

Kaşınık’ta [Itchy!] dev bir canavarın derisinde dolaşarak onu kaşındıran bir böcek olursunuz. Böcek, besinleri yemeye çalışırken canavarın kaşımaya gelen elinden kaçar.

Oyun haritası Voronoi şeması halinde otomatik üretilir. Bazı oyunlarda Voronoi şemaları doğal gözüken doku ve arazilerin üretiminde kullanılmıştır. Bu şemanın görüntüsü bir sürüngen derisini andırır, aynı zamanda da hareket kısıtlaması gibi kullanılabilecek hücreli karmaşık bir yapı biçimindedir. Kareli ya da altıgen mozaiğin kullanıldığı satranç ya da hex’te bütün hücreler birbirine benzer. Voronoi şemasında ise her hücrenin farklı bir şekli ve değişen sayıda komşusu bulunur. Voronoi hücrelerini böceğin geçerli konumları olarak kullandım.

Haritada böceğin her seferinde durduğu hücreden komşu hücrelerden birine yürümesine izin verilir. Tepeden bakan oyuncu haritanın üstüne sol tıklayarak böceği komşu bir hücreye doğru yürütür. Bazı hücrelerde oyunu bitirmek için böceğin yemesi gereken besinlerden bulunur. Böcek, üstünde yürüdüğü hücrelerde kaşınganlık yaratır.

Canavarın varlığı, kaşıntıdan duyduğu rahatsızlıkla çıkardığı homurtuları işiterek hissedilir. Her inlemenin ardından kaşımak için canavar elini uzatır. Esas gerilim, besin yemeye devam etmek ve beklenen kaşıma faaliyetinden (ezilip ölmemek için) kaçmak arasındadır. Böcek ya besin yer ya da etrafta koşturur.

Kaşınık’ta ilerleyen bölümler yok, ama oyuncunun oyun zorluğunu ayarlayabildiği bir serbest mod bulunuyor, şunları değiştirerek: (1) canavarın kaşıma faaliyetinin sıklığı ve hızı (2) derinin kaşınganlığı, ve (3) haritada bulunan toplam besin miktarı. (Detaylar)

Uğur Güney fizikçidir, ben de bilgisayar bilimcisiyim. Bu oyunu ilk düzenlenen Global Game Jam 2009’un Ankara, Türkiye ayağında yaptık.

Kaşıntı.io [itch.io] sitesini Kaşınık oyununu dağıtmaya uygun bulduk

Ve 1.01 versiyonunun fiyatını 1.01 $ olarak belirledik.

cfbnf2

Oyuna dair postmortem yazısını Postmortem derlemesinde okuyabilirsiniz.

1 Yorum

Filed under çeviri, oyun

One response to “Kaşınık! — Işık Barış Fidaner, Uğur Güney

  1. Geri bildirim: Dualarımız Sizinledir — çeviri derlemesi | YERSİZ ŞEYLER