Wikileaks’in Zeynep Tüfekçi’yi bloklamış olması

Bir olgu halinde buraya bıraktım. Yurttaş gazeteciler incelesin, araştırsın. Nerenin yurttaşı gazeteciler araştıracak bilmiyorum ama.

Wikileaks’in Twitter hesabını Julian Assange’ın tek başına yönettiği rivayet ediliyor ve bilindiği gibi Assange yıllardır Londra’daki Ekvador büyükelçiliğine fiilen hapsolmuş durumda.

Hukukçular (ya da hukuk felsefecileri, şayet hukuğu felsefesinden ayırabiliyorsanız) bu vakayı Hegel’in “Notrecht / Right of Distess / Zaruret Hakkı” kavramı açısından ele alsınlar. Kavrama dair bir alıntı çevirisi ve alıntılar.

Altta da Wikileaks’in profil sayfasına pinlediği tweet var: Yılda bir milyon sır yayınlarsanız birkaç düşman edinmekten kaçınamazsınız.

IBF

Not: Bu arada şunu fark ettim ki “people” diye bir şey yokmuş. “People” sözü, “guys” sözünün kibar versiyonuymuş. Yani daha profesyonel ve kalabalık bir yerdeyseniz “guys!” demek yerine sizi beğenme potanslı herifsel toplamı kastederek “people!” diyorsunuz. Bazı kişiler o anda kendini bu herifsel toplam içinde tanıyorlar ve bu tanıma halini sürdürmek için sanki “people” diye bir şey varmış gibi davranmaya başlıyorlar. O kadar.

Leave a comment

Filed under şey

Comments are closed.