Appelbaum soruşturmasından sonra iki Tor üyesi daha postalandı — Sam Varghese

Sam Varghese — 28 Temmuz 2016 — itwire.com

Tor Projesi, geliştirici Jacob Appelbaum’u saran cinsel taciz ithamlarına dair soruşturulmanın bitmesinin ardından iki üyesini daha postaladı.

Appelbaum aleyhindeki ithamlar Haziran’da projeyi terk etmesine yol açmıştı. O gün ithamları inkar etmişti ama o zamandan beri hiçbir kamusal beyan yapmadı.

Çarşamba yapılan beyanda, Tor Projesi yürütücü yönetmeni Shari Steele, bir profesyonelin icra ettiği soruşturmanın şu anda tamamlandığını söyledi.

“Tor Projesi içinden ve dışından birçok kişi Jacob’un onları aşağıladığı, yıldırdığı, onlara dayılandığı ve korkuttuğu hadiseleri bildirdi, birçoğu onun istenmeyen saldırgan cinsel davranışlarını tecrübe etmişlerdi,” dedi Steele.

“Bu hadiselerin bazıları kamusal alanda paylaşıldı, bazıları paylaşılmadı. Ayrıca soruşturmada uygunsuz icraya katılan iki kişi daha belirlendi ve onlar artık Tor Projesi’yle ilişkili değiller.”

Appelbaum Tor üyeleri arasındaki en yüksek profilin sahibiydi. Fakat aleyhindeki şikayetler üst üste yığılınca üyesi olduğu örgütler buna hemen karşılık verdi.

Debian GNU/Linux projesi faaliyetlerde ona selam verilmeyeceğini duyurarak geliştirici statüsünü iptal etti. Hacker grupları İnek Ölüsü Kültü ve Gürültüköprüsü istifasını istedi, Kaos Bilgisayar Kulübü ise örgütlenen hiçbir faaliyete katılmasına izin verilmeyeceğini bildirdi.

Steele hem Tor Projesi’nde hem de Tor topluluğunda profesyonel olmayan davranışlardan kaynaklanan sorunlarla baş etme yeteneklerini güçlendirecek adımlar atılacağını söyledi.

“Tor Projesi’nde bir taciz karşıtı politika, bir çıkar çatışması politikası, şikayet gönderme yordamları, bir de iç şikayet değerlendirme süreci getirildiğini özellikle belirtelim. Tor yönetim kurulu yakın zamanda bunları onayladı ve bu hafta içeride sunulacaklar,” dedi.

“Buna ek olarak, Tor topluluğu topluluk içi zorlukları çözdürmeye yardım etmek için bir topluluk konseyi kurdu, ve üyelik ilkeleri, icra kuralları, ortak değerlerimizi ve model almak istediğimiz davranışları olumlayan bir sosyal sözleşmeyi geliştirmektedir. Bunların bir sonraki Eylül sonunda yapılacak geliştirici toplantısında ya da onun öncesinde son halini alıp topluluğun onayından geçmesini bekliyoruz.”

Türkçesi: Işık Barış Fidaner

1 Comment

Filed under çeviri

One response to “Appelbaum soruşturmasından sonra iki Tor üyesi daha postalandı — Sam Varghese

  1. Pingback: Dualarımız Sizinledir — çeviri derlemesi | YERSİZ ŞEYLER