Güvenlik uzmanı Appelbaum artık Debian’a dahil değil — Sam Varghese

Sam Varghese — 20 Haziran 2016 — itwire.com

Tanınmış hususiyet taraftarı [privacy advocate] ve geliştirici Jacob Appelbaum artık Debian GNU/Linux projesi üyesi değil, geliştirici statüsü 18 Haziran itibariyle iptal edildi.

Kovulmuş mu yoksa kendisi mi gitmeyi tercih etmiş, net değil. Debian lideri Mehdi Dogguy’dan netleştirme istendi.

Appelbaum’ın problemli cinsel icraatlarına dair gelen suçlamaların ardından Tor projesinden (anonim çevrimiçi haberleşme sağlayan bir sistem) 2 Haziran’da ayrılmıştı.

İnek Ölüsü Kültü, Gürültüköprüsü adlı hacker gruplarını terk etmesi istenmişti, ve Kaos Bilgisayar Kulübü hacker grubunun örgütlediği faaliyetlere katılmasına izin verilmeyeceği duyurulmuştu.

Melbourne’lü Debian geliştiricisi Russell Coker, onun Avustralya Ulusal Linux Konferansı’na katılmaktan men edilmesi için uğraşıyor.

Appelbaum 2012’de Ballarat’ta yapılan LCA’daki davetli konuşmacılarından birisiydi.

Linux Avustralya e-posta listesine gönderilen bir e-postada Russell şöyle yazdı: “İnsanlara cinsel istismar uyguladığı uzun bir tarihe sahip olduğundan Jacob artık Tor, İnek Ölüsü Kültü, Gürültüköprüsü, Kaos Bilgisayar Kulübü’yle ilişkili değildir.

“Bence gelecekte LCA’ya katılmasına izin verilmemelidir.

“Ayrıca bence LCA’da davetli konuşmacı olduğundan ve bilgisayar konferanslarında diğer delegelere cinsel istismar uyguladığı (her türlü CoC’u fena halde ihlal ettiği) uzun bir tarihe sahip olduğundan, Linux Avustralya bu konuda kamusal bir beyan yapmalıdır.

“Jacob nüfuz ve saygınlık konumlarıyla insanları sömürdüğü bir tarihe sahiptir, LCA’daki davetli konuşmacı olmuş olmasının buna hizmet etmesini istemeyiz.”

Bu e-postaya yanıt olarak Linux Avustralya başkanı Hugh Blemings şöyle yazdı: “Russell bu notu düştüğün [flagging this] için teşekkürler. Yarın (21 Haziran) akşam yapılacak düzenli konsey toplantımızın gündemindedir, o zamana kadar yorum yapmaktan kaçınacağım.”

Appelbaum Tor projesini terk ettiğinden beri problemli cinsel icraatlarından dolayı onu suçlayan bir dizi insan ortaya çıktı.

Türkçesi: Işık Barış Fidaner

1 Comment

Filed under çeviri

One response to “Güvenlik uzmanı Appelbaum artık Debian’a dahil değil — Sam Varghese

  1. Pingback: Dualarımız Sizinledir — çeviri derlemesi | YERSİZ ŞEYLER