Linux Avustralya Appelbaum’a aldığı tavrı değiştirdi — Sam Varghese

Sam Varghese — 4 Temmuz 2016 — itwire.com

ç.n. Tavır değişikliği şu: 22 Haziran’da “kısıtlama koyamayız çünkü olgulardan emin olamıyoruz” demişler, 1 Temmuz’da “itham eden kaynaklara dayanarak dışarıda tutulacak” demişler.

Linux Avustralya hususiyet taraftarı Jacob Appelbaum’a aldığı tavrını değiştirdi, Appelbaum son zamanlarda birçok cinsel taciz suçlamasını takiben birçok yazılım grubundan kovulmuştu.

Cuma günü LA başkanı Hugh Blemings grubun esas e-posta listesinde bir beyan yayınlayarak Appelbaum’ın sonraki Avustralya Ulusal Linux Konferansı’na (LCA 2017) veya LA’nın takvimindeki sonraki faaliyet olan ve PyCon Avustralya diye bilinen yıllık Python konferansına davet edilmeyeceğini söyledi.

22 Haziran’da Blemings, Appelbaum’ın örgüte ait faaliyetlere olası katılımına “bu konuda olgular netleşene dek” herhangi bir kısıtlama koymayacağını söyleyen bir beyan yayınlamıştı.

Dokuz gün içinde bu U dönüşüne neyin sebep olduğu bilinmiyor. Son birkaç günde LA’nın tavır değiştirmesine mantıksal izah getirebilecek Appelbaum’a dair hiçbir yeni ifşa yapılmadı.

Blemings 21 Haziran’daki LA konsey toplantısında bu meseleyi ele almak zorunda kalmıştı, çünkü hem LA’nın hem de özgür ve açık yazılım topluluğunun eski üyelerinden Russell Coker, LCA 2012’de davetli konuşmacı olan Appelbaum’ın gelecekteki LA faaliyetlerinden men edilmesini önermişti.

Blemings’in tavır değişikliğini duyuran beyanına göre, önceki (22 Haziran’daki) beyan “konumumuzu etkili bir şekilde iletemedi, ve kimi zaman faaliyetlerde sağladığımız güvenliğin sorgulanmasıyla sonuçlandı. Bu algıyı yarattığımız için özür dileriz. Bu beyanın konusu budur.”

LCA 2017 ve PyCon’u örgütleyenlerin Appelbaum aleyhindeki “ithamları yapıp destekleyen çeşitli kaynaklara” dayanarak Appelbaum’ı dışarıda tutma kararı aldığını söyledi.

Türkçesi: Işık Barış Fidaner

1 Comment

Filed under çeviri

One response to “Linux Avustralya Appelbaum’a aldığı tavrı değiştirdi — Sam Varghese

  1. Pingback: Dualarımız Sizinledir — çeviri derlemesi | YERSİZ ŞEYLER