Duran Kaya Siyu Kabilesi Enerji Aktarım Ortakları’nı kınar

durankayaDERHAL ÇIKMAK ÜZERE — 3 Eylül 2016

Duran Kaya Siyu Kabilesi mezarlıkları yok eden ve ihlal eden Enerji Aktarım Ortakları’nı kınar.

CANNON BALL, ND — Antik mezarlıklar, ibadet yerleri gibi Duran Kaya Siyu Kabilesi’ne ait belirgin kültürel yapıntıları içeren kutsal mekanları Enerji Aktarım Ortakları Cumartesi günü yok etti, Kabile Başkanı David Archambault II’nin dediğine göre.

Kabile, bölgenin yuvalık ettiği belirgin Yerli yapıntı ve kutsal sahaları belirten belgeleri Cuma günü mahkemeye sunmuştu.

“Bu imha yıkıcıdır,” dedi Archambault. “Bu mezarlar atalarımızın dinlenme yeridir. Oradaki antik höyüklerin ve taş ibadet halkalarının yeri doldurulamaz. Bir gün içinde kutsal topraklarımız yerle bir edilmiştir.”

İnşaat ekipleri, Cannon Ball ve Missouri nehirlerinin kesiştiği noktanın kuzey batısında, iki mil [~3 km] boyunca yaklaşık 150 feet [~50 m] genişlikteki bölgenin yüzey toprağını kaldırdı.

“Bölgeyi araştırdım, burada çok sayıda mezar ve belirli ibadet sahaları bulunduğunu teyit ettik,” dedi Tim Mentz, Duran Kaya Siyu kabilesinin eski tarihsel muhafaza memuru. “Kısımlar, hatta muhtemelen sahalar bütünüyle ortadan kaldırılmış.”

Birleşik Eyaletlerin her yerinden binlerce insan Duran Kaya Siyularına katılarak Enerji Aktarım Ortakları’nın 1200 millik [~1900km] Dakota Erişim Hattı inşaatını protesto etti. İnşaat bittiği takdirde günde yarım milyon varil ham petrol buradan aktarılabilir.

Duran Kaya Siyuları inşaatın durdurulması için Columbia bölgesinin ABE Bölge Mahkemesi’ne dava açtı. Kabileye göre ABE Ordu Mühendis Bölüğü kabileye müracaat etmesi gerekirken bunu yapmayıp çabucak inşaata onay verdi.

Davanın 9 Eylül’de karara bağlanması bekleniyor. “Hukuki sorunların karara bağlanmasına günler kalmıştı ve haftasonu bir tatil günü gelip sahayı yok ettiler,” dedi Jan Hasselman, Duran Kaya Siyu Kabilesi avukatı. “Bu yaptıkları tam anlamıyla kepazelik.”

# # #

İrtibat:

Brad Angerman, Piramit Haberleşme
bangerman@pyramidcommunications.com
702-218-4490 (mobil)

standingrock.org

Türkçesi: Işık Barış Fidaner

5 Comments

Filed under çeviri