ABE’li antropolog Kim Hill ve Robert S. Walker’a Açık Mektup — Güney Amerikalı yerli örgütleri

Güney Amerikalı yerli örgütleri — 21 Eylül 2015 — survivalinternational.org

Güney Amerika’nın her yanından yerli örgütleri, ABE’li antropolog Kim Tepe [Hill] ve Robert Yürür’ün [Walker] irtibat kurulmamış ve hassasiyeti yüksek kabilelerle zorla irtibat kurulması çağrısını “tehlikeli ve yasadışı” diyerek kınadılar.

Biz aşağıda imzası bulunan örgütler ABE’li antropolog Robert Yürür ve Kim Tepe’nin irtibat kurulmamış kabilelerle zorla irtibat kurma önerisini tüm kalbimizle reddediyoruz.

Bu öneri hem tehlikelidir hem de yasadışıdır, yerli halkların uzundur nice zorlukla kavgasını verdiği hakları boşa düşürecek bir öneridir.

Antropologlar irtibat kurulmamış kabilelerin yaşayamaz olduğunu ileri sürmektedir, fakat bu iddia, kabile halklarına atalarından beri yuvalık etmiş toprakları istila edip sömürmek isteyenlerin eline oynayan tehlikeli bir efsanedir.

İrtibat kurulmamış kabilelerin geleceğine yönelik gerçek tehdit soykırımcı şiddettir, toprakların istila edilmesidir, doğal kaynakların çalınmasıdır, hüküm süren ırkçı tutumlardır.

Yürür ve Tepe diyor ki: İrtibat kurulmamış kabileler eğer irtibatın “katliam ve köleleştirmeye yol açmayacağını” bilirlerse tecriti seçmezler. Ama bugün dünyanın her yanında yerli halklar kölelik, şiddet ve yerinden edilme ile karşı karşıyadır, toprak ve geçimleri her gün daha fazla yok edilmektedir. İrtibat kurup kurmamaya karar verme hakkı kendilerine aittir.

Uluslararası hukuka göre kabile halklarının kendi topraklarında kolektif sahiplik hakkı güvence altındadır. Bu hakkın gereği yapıldığı takdirde, bölge sınırları yabancıların –misyonerler, yasadışı oduncular, altın madencileri, kaçak avcılar ve araştırmacılar da buna dahildir– istilasından korunduğu takdirde, irtibat kurulmamış kabilelerin günümüzde ve gelecekte de uzun süre serpilmeye devam etmemeleri için hiçbir sebep yoktur.

Robert Yürür ile Kim Tepe’yi beyanlarını geri çekmeye ve kabile halklarının yabancıların ihlali olmaksızın topraklarında kalma haklarını desteklemeye çağırıyoruz.

AHHBN (Henê Bariá Namaki yerli bölgesi Huni Kui Derneği) – Brezilya
Apinajé-Pempxà Toplulukları Derneği – Brezilya
Aty Guasu Guarani Derneği – Brezilya
COIAB (Brezilya Amazon Yerli Örgütleri Eş-Tertipleyici Bedeni) – Brezilya
FENAP (Aché örgütü) – Paraguay
FEPAHC (Acre eyaleti Huni Kui Federeasyonu) – Brezilya
Hutukara Yanomami Derneği – Brezilya
OPIARA (Acre Yerli Halklar Örgütü, kuzeybatı Rondonia ve güney Amazonas eyaletleri) – Brezilya
OPIT (Ayoreo-Totobiegosode örgütü) – Paraguay
ORPIO (Peru Doğu Amazon örgütü) – Peru

Türkçesi: Işık Barış Fidaner

1 Comment

Filed under çeviri

One response to “ABE’li antropolog Kim Hill ve Robert S. Walker’a Açık Mektup — Güney Amerikalı yerli örgütleri

  1. Pingback: Dualarımız Sizinledir — çeviri derlemesi | YERSİZ ŞEYLER