Kopenhag’ta Öcalan’ın avukatıyla halk toplantısı

14 Ekim 2016

Danimarka Demokratik Kürt Halk Meclisi, başkent Kopenhag’taki lokalinde Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın avukatı Mazlum Dinç’in katılımı ile bir halk toplantısı düzenledi. Toplantıda, Öcalan’a yönelik uygulanan 19 yıllık tecrit işlendi.

Av. Dinç, komplonun tarihçesine değindikten sonra, Kuzey Kürdistan’daki soykırımcı saldırılara ve gazete, radyo ile televizyonların kapatılmasına ilişkin sunum yaptı ve bunların komplonun devamı olduğunu söyledi.

Türk devleti ve uluslararası güçlerin, ‘üçüncü dünya savaşı’nı çıkarmayı hedeflediğine dikkati çeken Dinç, bunun ilk aşamasını da Kürtlere dönük planladıklarını kaydetti.

Halkın eylemleri sonucu kardeşinin son dönemde Öcalan ile görüştüğünü hatırlatan Dinç, buna rağmen tecrit sisteminin sürdüğünü belirtti. Dinç, “Öcalan’ın kardeşiyle bir görüşme yapmış olması tecridin sona erdiği manasına gelmiyor. İmralı sistemi parçalanmadığı sürece Öcalan üzerindeki işkence ve tecrit sona ermeyecek” dedi.

Öcalan’ın 19 yıldır insan haklarından yararlanamadığını vurgulayan Dinç, şunları dile getirdi: “Her mahkumun doğal hakları olan havalandırma, gazete, televizyon, telefon, aile görüşmesi, başka tutsaklarla bir arada yaşama ve görüşme, avukatları ile görüşme gibi haklardan tamamen mahrum edilmiştir. 1990’da İmralı Adası tamamen yasak bir bölge haline getirildi ve İmralı’da kalan tüm siviller de oradan çıkartıldı. 2009’a kadar Önderlik tamamen yalnız bırakıldı ve 12 metrekarelik bir odada 22-23 saat geçiriyor. 6-7 metre yüksekliğinde duvarlarla örüldüğü için lamba ile ışıklandırılıyor.”

Öcalan’ın zor şartlara rağmen komployu boşa çıkardığına işaret eden Avukat Mazlum Dinç, Kürtler ve diğer halkların da mücadeleyle Ortadoğu’da demokratik bir sistemi kurabileceğini kaydetti

2 Comments

Filed under şey