Holokost öldürerek başlamadı; sözlerle başladı — Birleşik Eyaletler Holokost Anma Müzesi

Birleşik Eyaletler Holokost Anma Müzesi — 21 Kasım 2016 — ushmm.org

WASHINGTON, DC – Birleşik Eyaletler Holokost Anma Müzesi, beyaz milliyetçilerin 19 Kasım’da müzenin birkaç blok ötesindeki Ronald Reagan Binası’nda yaptığı konferanstaki nefret retoriğinden derin bir endişe duymaktadır.

Basın raporlarına göre konferansa sponsorluk eden Milli Politika Enstitüsü’nün –beyaz milliyetçi bir think tank– lideri Richard Spencer Yahudilere ve diğer azınlıklara defalarca yaptığı aleni ve dolaylı atıflarda sık sık Naziliği ima etti. Nazi propagandasından alıntılar yapmak için Almanca konuşarak ana akım medyaya atıf yaptı. Medyanın Yahudi çıkarlarını koruduğunu imleterek “İnsan merak ediyor, bu insanlar insan sayılır mı?” dedi. Amerika’nın beyaz insanlara ait olduğunu söyledi. Beyaz insanların “fethet ya da öl” tercihiyle yüzyüze olduğuna dair beyanı, Adolf Hitler’in Yahudilere dair ve tarihin ırkların hayatta kalma mücadelesi olduğuna dair görüşünü çok yakından yankılamaktadır.

Yahudilerin hedef alınması Nazi ırkçı ideolojisinin merkezindeydi. Almanlar bulabildikleri tüm Yahudi erkekleri, kadınları ve çocukları öldürmeye kalktılar. Nazi ırkçılığı diğer gruplara doğru genişletildi. İkinci Dünya Savaşı bittiği sırada Almanlar ve işbirlikçileri altı milyon Yahudiyi ve çoğu ırkçı nedenlerle hedef alınan milyonlarca diğer masum sivili öldürmüşlerdi.

Holokost öldürerek başlamadı; sözlerle başladı. Müze tüm Amerikan yurttaşlarını, dini ve medeni liderlerimizi ve hükümetin tüm kollarındaki liderliği bu ırkçı düşünme ve bölücü nefret söylemiyle yüzleşmeye çağırır.

Birleşik Eyaletler Holokost Anma Müzesi, Holokost’un bu canlı anıtı, yurttaş ve liderleri nefretle yüzleşmeye, soykırımı önlemeye ve insan haysiyetini geliştirmeye teşvik eder. Geniş kapsamlı eğitim programları ve küresel tesiri ulus çapındaki bağışçılarla imkan bulmaktadır. Bilgi almak için: ushmm.org

###

1 Comment

Filed under çeviri, bildiri

One response to “Holokost öldürerek başlamadı; sözlerle başladı — Birleşik Eyaletler Holokost Anma Müzesi

  1. Pingback: İmletim Savaşları: Amerika — çeviri derlemesi | YERSİZ ŞEYLER