GBBH sunulur

Yedi ay önce İstanbul’dan gittiğimde taşındığım Boston’da, postdoc araştırmacısı olarak Kuzeydoğu Üniversitesi’nde geçirdiğim ilk yedi ayı [1] kutlamak üzere işbu blog yazısıyla GBBH adıyla yeni bir e-posta hizmeti başlatıyorum, bu da Görsel Bilgilendirmeyici Bildirim Hizmeti demek. (İngilizce versiyon için buraya tıklayınız)

Bilindiği gibi saat alarmları Birleşik Eyaletler yurttaşlarının yanısıra göçmenler ve göçmen olmayanlarca (mesela ben) ve hatta orada yaşıyor bulunan Amerikan Yerlilerince ve geri kalanımızdan çok daha Afrikalı olanlarca en severek kullanılan işitsel bilgilendirmeyici bildirim hizmetlerinden birisidir.

Kullanımlarını düzenleyen Günışığı Koruma Zamanı (DST) konvansiyonu da bu cihazların popülerliğini kanıtlar. [2]

İşitsel bildirimler her ne kadar başarılı olmuşlarsa da, görsel bildirimler de bilgilendirmeyici bir bildirim alternatifi olarak çok kullanışlı ve makul bir fırsat sunmuşlardır, gerçi düzenlenmemişlerdir ve izafeten daha az değerlendirilmişlerdir.

“Görsel yolla yüzen tekneler için” GBBH: Görsel Bilgilendirmeyici Bildirim Hizmeti sunulur:

yoursign-tr

GBBH, beklenen bir sıklıkla ne göreceğini zaten bilen bir kişiye bilgilendirmeyici e-postalar gönderdiğim bir yordamdır.

GBBH yordamı:

— GBBH başvuru sahibi aşağıdaki GBBH başvuru formunu doldurur ve benim adresime gönderir:emladrs

— GBBH başvurusu ya kabul ya da ret edilecektir ve başvuru sahibi başvuruyu izleyen 72 saat içinde bu karar hakkında kısmetse bilgilendirilecektir.

— Eğer başvuru kabul edildiyse ve başvuru sahibi bilgilendirildiyse, o zaman başvuru sahibi başvurduğu GBBH’yi almayı bekleyebilir.

— Değilse, kendisi hiçbir şey bekleyemez.

GBBH formu aşağıda verilmiştir.

Görsel Bilgilendirmeyici Bildirim Hizmeti Başvuru Formu:

1) Lütfen aşağıda “Evet, bilgilendirildim”i işaretleyerek bunun tam olarak sıfır bilgi iletmeyi amaçlayan bilgilendirmeyici bir bildirim hizmeti olduğu konusunda bilgilendirildiğinizi bildiriniz, gerçi hizmet kalitesi değişebilir ve ihmal edilebilir pozitif miktarlarda geçici rastlantısal bilgilendirici aktarımlar gerçekleşebilir. [3]

[   ] Evet, bilgilendirildim.

[   ] Hayır, ve kimin bilgilendirildiğinden emin değilim.

[   ] Aslında mesele nedir ondan bile emin değilim.

[   ] Doğrusunu söylemek gerekirse, bu şey her neyse o bir yana, hiçbir konuda emin değilim.

[   ] Ne oluyor burada?

2) Nedir mesele? [4]

3) Elbette!

4) Lütfen beklenen sıklığı bildiriniz. [5]

5) İşte örnek bir GBBH e-postası:

eml

[1] Böylece adı çıkmış “altı ay eşiğini” kesin anlamda geride bırakmışım, ki bu kesinlikle alakasız bu arada — bu terimi ortaya atanın kim olduğundan emin değilim.

[2] DST öyle bereketli bir konvansiyondur ki bazı ülkeler (mesela Türkiye) yıl boyunca kalıcı DST’ye geçiş yaparak “kış saati”ni tamamen terk edip bütün sene “yaz saati”nin keyfini çıkarmaktadır.

[3] Eğer toplamda 1 biti aşan herhangi negatif miktarda bir bilgi alırsanız lütfen bana sebebini sormak için en fazla 10 saniye tereddüt ediniz. Diğer tüm imkanlar için Şekil 1’e bakınız.

tereddut

Şekil 1. Diğer tüm imkanlar için bu grafiğe bakınız.

[4] Lütfen yanıtı boş bırakınız ve bu soruyu hiç sorulmamış sayınız.

Bu soruya karşılık herhangi bir yanıtın yokluğu, GBBH bildirimlerinin hakikaten kusursuzca ve tam anlamıyla bilgilendirmeyici olduğunun çürütülemez kanıtı olacaktır.

[5] Tavsiye edilen sıklık: haftada bir.

8 Comments

Filed under şey