Kammenos Yunan ordusunun sınır karakolundan Ankara’ya katı bir mesaj gönderdi

tmp_13802-kammenos_web-thumb-large-461588755

1 Aralık 2016 — ekathimerini.com

Savunma Bakanı Panos Kammenos Perşembe günü Arnavutluk sınırı yakınlarındaki askeri karakola yaptığı ziyarette Türkiye’ye ve Yunanistan’ın bölgesel bütünlüğünü sorgulayan diğer ülkelere katı bir mesaj yönelterek Yunanistan’ın “böyle kışkırtmaları kabullenmeyeceğini” ve Yunan ordusunun “sağlamlaştırılmış mevcudiyetinin” altını çizmek için geceyi karakolda geçireceğini söyledi.

Genel Personelin Şefinin komutanı Vassileios Tellidis’le ziyaret ettiği Molydoskepastos karakolunda Kammenos “uluslararası antlaşmaları ve uluslararası hukuku sorgulayarak provokatif beyanlar yapmaya cüret edenlere bir mesaj ve bir yanıt göndermek” istediğini söyledi.

Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a atıfla “Erdoğan Lozan Antlaşması’nı iptal etmek istiyorsa peki o zaman biz de Sevr Antlaşması’na geri dönelim,” diyen Kammenos Ankara’yı “gerilimlere gaz vermeye uğraşmakla” itham etti.

Bu yorumlar Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun doğu Ege’deki İmia adacıklarına “Türk toprağı” demesinin ardından geldi. Kammenos ayrıca Türkiye’deki liderlerin Temmuz’daki sonuçsuz darbe ve Suriye’de verdikleri “sürekli kayıplar” sonucunda “bütünüyle zayıf” düşerek “salakça beyanlara” yöneldiğini belirtti.

Kammenos “tarihsel anlamda isabetsiz” beyanlarından dolayı Arnavutluk Başbakanı Edi Rama’ya da fırça attı.

Türkçesi: Işık Barış Fidaner

1 Comment

Filed under çeviri

One response to “Kammenos Yunan ordusunun sınır karakolundan Ankara’ya katı bir mesaj gönderdi

  1. Pingback: Birlikte Hep Daha İyiye — derleme | YERSİZ ŞEYLER