Eve dönebilmeye can atmaktayız — Duran Kaya Siyu Kabilesi

durankaya

Duran Kaya Siyu Kabilesi — 4 Aralık 2016 — standwithstandingrock.net

Cannon Ball, N.D.— Ordu dairesi önerilen Dakota Erişim Hattı’nın Oahe gölünün altından geçirilmesine dönük kolaylaştırmayı [easement] onaylamayacak. Duran Kaya Siyu Kabile Başkanı Dave Archambault II’nin konuyla ilgili beyanıdır:

“Bugün ABE Ordu Mühendis Bölüğü önerilen Dakota Erişim Hattı’nın Oahe gölünün altından geçirilmesine dönük kolaylaştırmayı kabul etmeyeceğini duyurdu. Bunun yerine Bölük çevresel tesiri tespit eden bir raporla alternatif rota imkanlarına bakılmasını üstlenecek. İdarenin kararını tüm kalbimizle destekleriz; tarihin akışını düzeltecek adımları atmakla doğru olanı yapan Başkan Obama, Ordu Bölüğü, Adalet Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı’nın gösterdiği cesareti tüm şükranımızla takdir ederiz.

Duran Kaya Siyu Kabilesi ve tüm Kızılderili Ülkesi bu tarihi karardan dolayı Obama idaresine sonsuza dek müteşekkir kalacaktır.

Bu davanın savunulmasında rol oynayan herkese teşekkür etmek isteriz. Bu hareketi başlatan kabile gençliğine teşekkür ederiz. Dünyanın her yanından davamıza destek veren milyonlarca insana teşekkür ederiz. Bizi desteklemek için kamplara gelen binlerce insana, ve boru hattına suyumuzu korumak adına karşı durma çabalarımıza vaktini, yetilerini ve parasını bağışlayan onbinlerce insana teşekkür ederiz. Özellikle de bizimle dayanışma içinde duran diğer kabile ulus ve bölgelerine teşekkür ederiz; sizin halkınız ihtiyaç duyduğunda da biz sizin yanınızda durmaya hazırız.

Bu çaba boyunca her zaman barışçı ve dua eden tarzda davranmanın önemini vurguladım — karara vereceğimiz yanıt da böyle olacaktır. Bu kararla birlikte eve dönebilmeye ve kışı ailelerimiz ve sevdiklerimizle geçirebilmeye can atmaktayız, ki onlar da büyük fedakarlık göstermişlerdir. Önümüzdeki günlerde Wopila kutlaması yaparak şükran sunmaya can atmaktayız.

Kelcey Warren, Governor Dalrymple ve gelecek Trump idaresinin bu karara riayet etmelerini ve bizi bu noktaya getiren karmaşık süreci anlamalarını ummaktayız. Kızılderili Ülkesinde geliştirilen altyapılar ve antlaşma toprakları konularında kabilelerin çok yönlü değerlendirmelerini yansıtan kararlara ulaşabilmek için beraberce çalışmaya gayret etmek zorundayız.

Antlaşmalar en yüksek kanundur ve onlara riayet edilmelidir; bu ilerlemenin hakkının verilmesine dönük diyalogları selamlarız. Enerji bağımsızlığına, ekonomik gelişime ya da ulusal güvenlik kaygılarına karşı değiliz ama böyle kararların Yerli halklarımızın değerlendirmeleriyle birlikte yapılmasını temin etmek zorundayız.

Yerel kanun uygulayıcılarımız: halkımızın hayat ve güvenliğinin korunması işini hep birlikte üstlenerek sizinle ilişkimizi iyileştirmeye çalışabileceğimizi ummaktayız. Bu halin sebep olduğu aşırı stresi görmekteyim ve karşılıklı anlayış ve saygıyı daha çok yansıtacak bir gelecek için can atmaktayım.

Kabile kaygılarının geniş dağılımını hakikaten değerlendirecek zamanı ve çabayı ayıran Obama idaresine duyduğumuz derin takdirimizi tekrarlarız. Durmadan her yönden tepemize bindirilen bu sistemde uluslarımızın arasındaki ilişkiye yeni bir yaklaşımın getirilmesi muazzam bir cesaret gerektirdi, biz de sonsuza dek müteşekkir olacağız.”

İrtibat

Chelsea Hawkins
chawkins@pyramidcommunications.com
206.556.1653

Sue Evans
sevans@pyramidcommunications.com
253.592.1590

~~~

Önceki açıklamalar:

Halen umudumuz vardır (26 Kasım 2016)

Duran Kaya Siyu Kabilesi Enerji Aktarım Ortakları’nı kınar (3 Eylül 2016)

1 Comment

Filed under çeviri, bildiri

One response to “Eve dönebilmeye can atmaktayız — Duran Kaya Siyu Kabilesi

  1. Pingback: İmletim Savaşları: Amerika — çeviri derlemesi | YERSİZ ŞEYLER