İsveç Sol Parti: HDP ile dayanışmamızı güçlendireceğiz

Sol Parti Milletvekili ve Dış Politika Sözcüsü Hans Linde, AKP rejiminin tüm baskı, saldırı ve tutuklamalarına rağmen HDP’li milletvekilleri ve belediye yöneticilerinin direnişçi ve kararlı tutumlarını saygı ile karşıladıklarını söyledi.

15 Kasım 2016 Salı 08:04

STOCKHOLM / ANF – MURAT KUSEYRİ

Geçtiğimiz günlerde Amed’e giderek temaslarda bulunan Sol Parti Milletvekili ve Dış Politika Sözcüsü Hans Linde, AKP rejiminin tüm baskı, saldırı ve tutuklamalarına rağmen HDP’li milletvekilleri ve belediye yöneticilerinin direnişçi ve kararlı tutumlarını saygı ile karşıladıklarını ve Sol Parti olarak HDP ile dayanışmayı daha da güçlendirmeyi kararlaştırdıklarını söyledi.

Aralarında eşbaşkanlar Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın da bulunduğu 9 HDP milletvekilinin tutuklanmasından sonra Danimarkalı bir milletvekilli ile birlikte HDP’ye destek vermek ve olanları yerinde görmek amacıyla Amed’e gitmeyi kararlaştırdıklarını söyleyen Linde, izlenimlerini şu cümlelerle dile getirdi:

‘TÜRKİYE ÇOK HIZLI YANLIŞ BİR YÖNE DOĞRU GİDİYOR’

“Amed’de HDP’li milletvekilleri, belediye ve kitle örgütleri yöneticileri ile yaptığım görüşmelerden ortaya çıkan tablo oldukça karanlık. Türkiye çok hızlı yanlış bir yöne doğru gidiyor. Türkiye sadece milletvekillerini değil, belediye başkanlarını, gazetecileri, öğretmenleri ve sendikacıları tutukluyor. Son dönemde binlerce insan sadece siyasi gerekçelerle tutuklandı.

Ben daha önceleri Sur ilçesini pek çok kez ziyaret etmiştim. Son gidişimde büyük bir değişiklik olduğunu gördüm. Her tarafta ağır silahlarla donatılmış polis, asker ve zırhlı araçlar vardı. Yollar barikatlarla çevrilmiş. Binalarda kurşun izleri görülüyor. Diyarbakır müthiş bir şekilde değişmiş. İnsan havadaki kaygıyı hissedebiliyor.”

‘HALK VE POLİTİKACILARIN KARARLI DURUŞLARI UMUT VERİCİ’

Tüm tutuklama ve baskılara rağmen Amed halkı ve politikacıların umutlarını yitirmemelerinin ve kararlı duruşlarının umut verici olduğunu söyleyen Linde, “Her an tutuklanabileceklerini ve yıllarca cezaevinde tutulabileceklerini biliyorlar. Feleknaz Uca bize, ‘Ben çantamı hazırladım. Biliyorum 15 yıl hapis cezası istemiyle yargılanacağım. Ama barış ve değişim için çalışmalarımı sürdüreceğim’ dedi. İnsanların cesaretleri ve kararlı tutumları bizleri derinden etkiledi. Çok güçlü bir duruş sergiliyorlar ama dış dünyanın desteğine ihtiyaçları var” şeklinde konuştu.

‘DIŞ DÜNYA YETERLİ DESTEĞİ VERMİYOR’

Linde, dış dünyanın HDP’li politikacıları yeterli desteği verip vermediği sorusunu “Hayır, ne yazık ki yeterli destek verilmiyor. Amed’de görüştüğüm politikacılar Avrupa Birliği’nin gösterdiği kararsız tutumdan hoşnutsuzluk duyuyorlar. Avrupa Birliği ve İsveç bir yandan insan hakları ihlallerini protesto ediyor ve tutuklanan milletvekillerinin serbest bırakılmasını talep ediyor ama aynı zamanda Avrupa Birliği ülkelerinin Türkiye’ye silah satmaya devam etmesi tepkiyle karşılanıyor. Tüm bu olanlara rağmen Avrupa Birliği Türkiye ile üyelik müzakerelerini yürütüyor. Avrupa Birliği ile Türkiye arasında imzalanan sığınmacılar anlaşmasını fes etmiyor. HDP’li politikacılar Avrupa Birliği’nin tutumundan hayal kırıklığına uğradılar” diyerek yanıtlıyor.

‘TÜRKİYE’NİN AB ÜYELİĞİ MÜZAKERELERİ DONDURULSUN’

Sol Parti’nin Türkiye’deki insan hakları ihlalleri ve HDP’li milletvekillerinin tutuklanmaları karşısında net bir duruş sergilediğini söyleyen Linde, “Avrupa Birliği Türkiye’yi sert demeçlerle eleştiriyor. Ama sadece eleştirmek yetmiyor. Söz eyleme dönüştürülmediğinde fazla bir anlam taşımıyor. Biz Sol Parti olarak Avrupa Birliği’nin Türkiye’nin üyelik müzakerelerini dondurmasını istiyoruz. Tüm siyasi tutsakların serbest bırakılmasını ve insan haklarına saygı gösterilmesini talep ediyoruz. Türkiye ile sığınmacılar için imzalanan anlaşmanın hemen iptal edilmesi gerekir. Bu anlaşma şeytanla yapılan bir anlaşmaya benziyor. Böylelikle Erdoğan Avrupa Birliği’ni susturdu. Tüm muhalefeti sindirmek ve ortadan kaldırmak için kapsamlı saldırılar yaptı” diyor.

‘ERDOĞAN’IN HİÇBİR SINIRI YOK’

Belirtilerin Erdoğan rejiminin baskı ve saldırılarını daha da arttıracağını gösterdiğini, perşembe günü Amed’de ziyaret ettiği KJA’nin lokalinin kapısının bir gün sonra mühürlendiğini söyleyen Linde, şu değerlendirmede bulunuyor:

“Bir günde 370 sivil toplum örgütü kapatıldı. Erdoğan’ın hiç bir sınırı yok. Saldırıları daha da artırabilir. İktidarını güçlendirmek amacıyla muhalefeti ezmek için her şeyi yapar. Erdoğan’ın ne kadar ileriye gidebileceği biraz da dış dünyanın alacağı tutuma bağlı. Eğer dış dünya olayları izlemekle yetinirse Erdoğan saldırılarını daha da arttıracak, tutuklamalara ve insan hakları ihlallerine devam edecektir. Bu nedenle dış dünyanın açık bir tavır alması gerekir. Biz, AB’nin Türkiye ile ilişkileri tamamıyla kesmesini savunmuyoruz. Önemli olan bu ilişkilerin nasıl kullanılacağı. Türkiye ile yapılan sözleşmelerin geçerli olabilmesi insan haklarına saygı gösterilmesine bağlanmalı. Ama AB bunun tersini yapıyor. Türkiye’yi ilticacıların engellenmesi için sınır bekçisi olarak kullanıyor. Bunun için Erdoğan’da milyarlarca Euro ödeniyor. Bu tamamıyla akıl dışı ve anlaşılmaz.”

‘MİLLETVEKİLLERİNE SAHİP ÇIKACAĞIZ’

Parlamentoda 21 milletvekili bulunan Sol Parti, bundan bir kaç ay önce HDP milletvekillerinden 21’ini evlatlık edinmeyi ve sıkı bir dayanışma içinde olmayı kararlaştırmıştı.

Linde, Sol Parti milletvekillerinin evlatlık edindikleri milletvekillerinden cezaevinde olanların durumunu yakından izlediklerini, tutuklanmalarını yazılı önergelerle parlamentonun gündemine getirdiklerini, sosyal ve geleneksel medyaya makaleler yazdıklarını söylüyor.

SOL PARTİ LİDERİ SJÖSTEDT DEMİRTAŞ’I ZİYARET EDECEK

Sol Parti Başkanı Jonas Sjöstedt’in evlatlık edindiği HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş’ı ziyaret etmek için girişimde bulunduğunu söyleyen Linde, “Diğer arkadaşlarımızın da evlatlık edindikleri milletvekilleri ile görüşmelerini sağlayabilmek için olanakları araştırıyoruz. Bunun için Türkiye’de Adalet Bakanlığı’na başvuruda bulunacağız. Biz HDP’li milletvekilleri ile dayanışabilmek için her türlü yol ve yöntemi kullanacağız” şeklinde konuşuyor.

SİZ YALNIZ DEĞİLSİNİZ

Linde, HDP’li politikacılar ve Kürt belediyelere “Siz yalnız değilsiniz. Bizim burada sizler için mücadele ettiğimizi unutmayın. İsveç’te ve dünyanın pek çok ülkesinde çok sayıda dostlarınız var. Türkiye’de demokratik bir yönetim olana ve insan haklarına saygı gösterilene kadar HDP ve Türkiye halklarıyla dayanışmamız sürecek” mesajını gönderiyor.

Leave a comment

Filed under şey

Comments are closed.