Fırtınalı yoğun hava şartları geçiren İsveç yarım milyon kWh rüzgâr gücüyle rekor kırdı — Andrew Griffin

Son günlerde İsveç’in enerjisinin çok büyük bir kısmı rüzgâr gücünden geldi

windfarm

İsveç’le Finlandiya arasındaki Mariahamn adasındaki rüzgâr dolapları

Andrew Griffin — 28 Aralık 2016 — independent.co.uk

İsveç rüzgâr gücünden önceden hiç olmadığı kadar enerji üretti.

Ülkenin “Urd Fırtınası”nın etkilerinden ve güney kesimdeki yoğun hava şartlarından faydalanmasıyla yaklaşık 5.7 milyon kWh rüzgâr gücü üretildi. Bu rakam neredeyse tam bir yıl önce kaydedilen rekoru yarım milyondan fazla kWh ile ezip geçti.

“Geçtiğimiz günlerde yaşanan aşırı rüzgârlı hava şartları, rüzgâr gücünün neredeyse altı nükleer santral kadar üretim yapmasını getirdi. İsveç’in rüzgâr gücü daha önce hiç bu kadar üretim yapmamıştı,” dedi Bixia risk yönetimi şefi Anders Engqvist, Yerel’e verdiği açıklamada.

Noel’de İsveç’in güneyini vuran Urd Fırtınası, ancak birkaç gündür yatıştı. Böylece ülkenin kimi kısımları kasırga kuvvetinde rüzgârlar geçirdi – ülkedeki çok sayıda rüzgâr tarlası da bunları yakaladı.

Bu kadar fazla güç üretilmesi, son üç gündür ülkenin toplam enerji tüketiminin yüzde 26’sının rüzgâr gücünden gelmesini getirdi.

Pek temiz olmayan yollarla üretilen gücün azaltılmasını sağlamasının yanısıra, bu sayede enerjinin fiyatı da aşağı itilmiş oldu. Elektrik maliyeti İsveç’teki insanlar için üçte bir oranında düştü, Danimarka ve İsveç [sic] gibi yakın ülkelerde de düştü.

2015’te İsveç rüzgar gücünden 16.6 terawatt saat (TWh) elektrik üretmişti, bu da enerji tüketiminin yüzde 12 kadarıydı. Gerçi bu miktar, aynı yıl 85.4 TWh üreten Almanya’dan çok daha düşük.

Türkçesi: Işık Barış Fidaner

6 Yorum

Filed under çeviri

6 responses to “Fırtınalı yoğun hava şartları geçiren İsveç yarım milyon kWh rüzgâr gücüyle rekor kırdı — Andrew Griffin

  1. Geri bildirim: Miras — Gone Jackals | YERSİZ ŞEYLER

  2. Geri bildirim: Legend of The Fallow Deer | YERSİZ ŞEYLER

  3. Geri bildirim: Boston Raporu: B yüzü | YERSİZ ŞEYLER

  4. Geri bildirim: Kaplan Kaplan — çeviri derlemesi | YERSİZ ŞEYLER

  5. Geri bildirim: Danimarka Tüm Elektrik Gereksinimini Karşılayacak Rüzgâr Enerjisini Çarşamba Günü Üretti — Joshua S. Hill | YERSİZ ŞEYLER

  6. Geri bildirim: Miras — Gone Jackals | YERSİZ ŞEYLER