Yazarlar Başkanlık Öncesi Boston Halk Kütüphanesi’nde Protesto Planlıyor — Mark Shanahan

ç.n: Biz de Boston Lacan Çalışma Grubu’ndan can yazarı arkadaşlarla bu halk kütüphanesindeki okumalara katılacağız. Hoşgeldin Donald Trump. Güle güle Işık Barış. Selametle.

Mark Shanahan — 23 Aralık 2016 — bostonglobe.com

Kömür madencileri ve milyonerler gibi kimi seçmenler Donald Trump’ın başkan olmasından heyecan duyuyor. Yazarlar ve daha başkaları ise pek öyle hissetmiyor.

İşte böyle kaygılı olan bir dolu edebiyatçı 15 Ocak günü — Trump’ın yemin etmesinden beş gün önce — bir araya gelerek demokrasi ve serbest konuşma ideallerine dair tarihî ve güncel yazılar okuyacak. “Yazarlar Direnişte” sloganıyla Boston, New York ve ABE’nin her yanında yapılacak buluşmalara, başkalarının yanısıra eski ABE Lovratı Şairler Robert Pinsky ve Rita Dove, Cheryl Strayed, yarı zamanlı Provincetown sakini Michael Cunningham, Jacqueline Woodson, Luis Alberto Urrea, Jason Reynolds, Alexander Chee, Colum McCann, Francine Prose, ve Mary Karr katılacak.

Boston Üniversitesi profesörü Pinsky Manhattan’daki faaliyete gelip — yağmur güneş demeden, daha çok dondurucu soğuk demeden New York Halk Kütüphanesi basamaklarında — kendi yeni bir şiirini ve Gwendolyn Brooks’un yazdığı “Önce Savaş. Sonra Oyalan.” sonnet‘sini okumayı planlıyor.

“Trump başkan olduktan sonra yapılacak çok iş var,” dedi Pinsky bize. “Eyaletlerde neredeyse hep ona karşı oy vermiş müzik, film ve tiyatro müthiş kültürel güce sahip. Haydi bakalım.”

Boston’daki edebî protesto Boston Halk Kütüphanesi’nin Rabb salonunda yapılacak ve yazarları, sanatçıları, aktivistleri ve medenî liderleri [civic leaders] içerecek.

“Yeni İngiltere Thoreau’nun, Frederick Douglass’ın, William LLoyd Garrison’un, Harriet Beecher Stowe’un ve Howard Zinn’in eviydi,” dedi Karen Wulf, faaliyetin sponsorlarından PEN Yeni İngiltere’nin yönetmeni. “Saygı duymak ve muhafaza etmek için Amerikalı fikir ve değerler mirasına sahibiz, ve bu uğurda savaşmaya değer.”

Vaktiyle Boston Üniversitesi’nde hocalık etmiş şair Erin Belieu, Yazarlar Direnişte hareketinin kurucusu. Başkanlık seçiminde “hakikatin aşağılandığını” görmekten huzursuz olmuş ve bir şey yapmak istemiş.

“Dil kullanımları boş olduğunda yazarlar bunun hemen farkına varır,” dedi. “Kırmızı eyalette de mavi eyalette de yaşasanız, Amerika deneyini derinden hisseden bir başka ülkede de yaşasanız, hakikat hakkımızdan daha önemli hiçbir savaş yoktur.”

Türkçesi: Işık Barış Fidaner

1 Comment

Filed under çeviri

One response to “Yazarlar Başkanlık Öncesi Boston Halk Kütüphanesi’nde Protesto Planlıyor — Mark Shanahan

  1. Pingback: İmletim Savaşları: Amerika — çeviri derlemesi | YERSİZ ŞEYLER