Charlie Chaplin Nasıl Çuvalladı

tmp_455-chaplin-contest-1825942743

10 Ağustos 1920, The Straits Times [Zor Zamanlar], Singapur:

Anglo-Sakson kulübünde bir akşam yemeği veren evsahibi Bay Desborough’un anlattığı hikaye uzun ömürlü oldu. Bayan Desborough’a anlatan Mary Pickford hanımdan geliyor, “Charlie Chaplin bir gün Birleşik Eyaletler’deki bir panayırdaymış, ve oradaki en çekici programlardan birisi Charlie Chaplin’in yürüyüşünü en iyi kim taklit edecek diye bir müsabakaymış. Gerçek Charlie Chaplin kazanma şansı olabileceğini düşünerek programa katılmış, sevilen bıyığı ve botları eksikmiş. Feci halde çuvallamış ve yirminci olmuş.”

1920, The Poverty Bay [Yoksulluk Kıyısı], Yeni Zelanda:

Mary Pickford haftasonu ziyaretinde Bayan Desborough’a yeni bir Charlie Chaplin hikayesi iletmiş, Bay Desborough da bunu Anglo-Saxon kulübünün akşam yemeğindeki konuklara büyük zevkle pazarlamış. Charlie Chaplin, hikayeye göre, bir gün Birleşik Eyaletler’deki bir panayırdaymış, ve oradaki en çekici programlardan birisi “Charlie Chaplin yürüyüşü”nü en iyi kim taklit edecek diye bir müsabakaymış. Kazanma şansım olabilir diye düşünen gerçek “Charlie” programa katılmış, ama sevilen bıyığı ve botlarının yokluğunda dezavantajlıymış. Kendisi feci halde çuvallamış (Mary Pickford’dan aktaran Bay Desborough’a göre) ve ancak yirminci olabilmiş.

Mart 1921, The Albany Advertiser [Albany Reklamcısı], Avustralya:

Yakınlarda Kaliforniya’da bir Charlie Chaplin canlandırma müsabakası yapılmış. 40 kadar yarışmacı varmış, ve Charlie Chaplin, espri olsun diye, bir takma adla müsabakaya girmiş. Kendi meşhur film kişiliğini canlandırmış. Ama kazanmamış; müsabakada 27’nci olmuş.

Kaynak: openculture.com

Türkçesi: Işık Barış Fidaner

3 Comments

Filed under çeviri