Ünlü Yazarlar New York Halk Kütüphanesi Basamaklarında ‘Edebî Protesto’ Planlıyor — Katherine Brooks

“Yalan yanlış bilgilendirmelere karşı hakikati muhafaza etmeye” yardım etmek isterseniz takvimlerinizi işaretleyin.

tmp_22257-586d36401500002c00917300-1825942743

Katherine Brooks — 4 Ocak 2017 — huffingtonpost.com

ABE’de ifade açıklığını savunma arzusu etrafında kurulmuş PEN Amerika örgütünün hazırladığı “edebî protesto” en olası yerde, New York Halk Kütüphanesi (NYPL) basamaklarında yapılacak.

“Yazarlar Direnişte: Beraber Yüksek Sesle İfade Özgürlüğüne” adlı protesto New York City’de 15 Ocak Pazar öğleden sonra saat 2’ye konmuş. Eylem kamuya açık, Martin Luther King Jr.’ın doğum gününde planlanan toplaşmada “yüzlerce yazar ve sanatçıya ve binlerce New Yorkluya” katılma çağrısı yapılıyor.

“PEN Amerika’nın yanında durarak ifade özgürlüğünü savununuz, nefret suçlarını reddediniz ve yalan yanlış bilgilendirmelere karşı hakikati muhafaza ediniz!” diye bildirilmiş, Çarşamba günü PEN takipçileriyle paylaşılan bir EventBrite sayfasında.

“Protesto” iki kısımdan oluşacak. Birincisi, NYPL önünde bir dizi okuma yapılacak, Amerikan Lovrat şairler Robert Pinsky ve Rita Dove’un her birisi kalabalıkla “başlatıcı” şiirler paylaşacak. Yer verilen (“featured“) yazarların tam listesi aşağıda görülüyor:

Meena Alexander, Laurie Anderson, Moustafa Bayoumi, Erin Belieu, Amy Brill, Rosanne Cash, Alexander Chee, T. Cooper, Michael Cunningham, Eisa Davis, Mónica de la Torre, Alex Dimitrov, Rita Dove, Charlotte Druckman, Melanie Dunea, Storm Ervin, Jeffrey Eugenides, Angela Flournoy, Masha Gessen, Allison Glock, Amy Goodman, Jeff Gordinier, David Haskell, A.M. Homes, Siri Hustvedt, Mary Karr, Michael Klein, Jaime Manrique, Colum McCann, Jill McDonough, Rick Moody, Honor Moore, Kathleen Ossip, Robert Pinsky, Francine Prose, Kevin Prufer, Sofia Quintero, Jason Reynolds, Jess Row, Esmeralda Santiago, Hirsh Sawhney, Bob Shacochis, Brenda Shaughnessey, Deborah Solomon, Andrew Solomon, Art Spiegelman, Terese Svoboda, Craig Teicher, Charlie Vazquez, Jonathan Wells, Meg Wolitzer, Zachary Wood, Jacqueline Woodson, Monica Youn ve daha birçokları duyurulacak.

Okumaların ardından bir grup PEN Amerika lideri protestocuları Trump Kulesi’ne götürecek ve PEN Amerika’nın First Amendment ifade özgürlüğü taahhüdü, “seçilen başkanın bir ekip mensubuna” sunulacak. PEN’e göre 110 binden fazla kişinin imzaladığı bu taahhüt şöyle başlıyor:

20 Ocak’ta Donald J. Trump başkanlık andını içecek ve Birleşik Eyaletler Anayasası’nı koruyup savunmaya yemin edecek. Başkanlık kampanyası boyunca sürdürdüğü beyan ve eylemleri, kendisinin ifade özgürlüğünü de içeren anayasal ilkelere bağlılığını sorgulatmıştır. Doğrudan gazetecilere yönelttiği küfürler, medya erişimini kısıtlama keyfiyeti ve First Amendment korumalarını zayıflatabilecek kanunî reformları destekleyen sözleri, özellikle kaygı vericidir. (…)

Şair Erin Belieu 15 Ocak protestosunun eş-sponsoru Yazarlar Direnişte’yi başlattı. Bu proje IRL [in real life: gerçek hayatta] eylemlerle “Demokrasinin geleceğine dönük birleşik bir görüş” esinlemeyi amaçlayan bir web sitesi biçimini almış. Siteye bakarak çevrenizde yapılacak eylemleri bulabilirsiniz.

Başka bir PEN haberine göre spekülatif kurgu ustası Margaret Atwood yakınlarda Amerika’yı “her türlü diktatöre” karşı uyararak PEN Amerika’yı destekledi. Ve bu sene başlarında 450’den fazla yazar, Stephen King ve Michael Chabon da dahil, başkan seçilen Donald Trump’ın “yerlici ve yobaz” olduğunu bildiren bir beyanı imzaladı.

Türkçesi: Işık Barış Fidaner

1 Comment

Filed under şey

One response to “Ünlü Yazarlar New York Halk Kütüphanesi Basamaklarında ‘Edebî Protesto’ Planlıyor — Katherine Brooks

  1. Pingback: İmletim Savaşları: Amerika — çeviri derlemesi | YERSİZ ŞEYLER