Yazarlar Direnişte: Başlatma öncesi protestolara yüzlerce kişi katılacak — John McMurtrie

tmp_8327-920x1240-1825942743.jpg

15 Ocak’ta Yazarlar Direnişte eylemlerine katılacak kimi yazarlar, sol üstten itibaren, Alexander Chee, Michael Cunningham, Rita Dove, Jeffrey Eugenides, Masha Gessen, Mary Karr, Colum McCann, Rick Moody, Beth Nguyen, Robert Pinsky, Francine Prose, Andrew Solomon, Art Spiegelman, Cheryl Strayed ve Jacqueline Woodson.

John McMurtrie — 5 Ocak 2017 — sfchronicle.com

20 Ocak’ta Donald Trump’ın işe başlamasını geniş kitlelerin protesto etmesi bekleniyor ama başka birçokları o kadar uzun beklemeyecek.

15 Ocak’ta – Martin Luther King Jr.’ın doğum gününde – yüzlerce yazar ve sanatçı ülke çapında ve yurtdışında 50’den fazla eylemde kendi sözleriyle demokrasiyi “yeniden başlatmak” için bir araya gelecekler.

New York Halk Kütüphanesi basamaklarında yapılacak öncü eylemin kimi katılımcıları, Alexander Chee, Michael Cunningham, Rita Dove, Jeffrey Eugenides, Masha Gessen, Siri Hustvedt, Mary Karr, Colum McCann, Rick Moody, Robert Pinsky, Francine Prose, Andrew Solomon, Art Spiegelman, Meg Wolitzer ve Jacqueline Woodson.

PEN Amerika’nın eş-sponsorluğundaki buluşmada yazarlar demokratik idealleri ve ifade özgürlüğünü ele alan geçmiş ve mevcut eserlerden okumalar yapacaklar.

“Demokrasiyi savunmak için seslerimizi yükseltmekte bu daha başlangıç noktasıdır,” dedi Yazarlar Direnişte hareketinin kurucusu şair Erin Beileu, bir bildiride. “Kırmızı eyalette de mavi eyalette de yaşasanız, Amerika deneyini derinden hisseden bir başka ülkede de yaşasanız, hakikat hakkımızdan daha önemli hiçbir savaş yoktur.”

Yazarlar Direnişte Belieu’nün yazdığı bir Facebook post’undan sıçramış: “Çaresizliğe teslim olmayacağız. Bir araya geleceğiz ve içinde yaşamak istediğimiz dünyanın yaratılmasına fiilen yardım edeceğiz. Eğildik, ama kırılmadık.”

Bay Area’da yazarlar saat 7-10 pm’de Starline Social Club’da toplanacak: 2236 Martin Luther King Jr Way, Oakland. Sahne alacaklar arasında şairler Jane Hirshfield, D.A. Powell ve Solmaz Sharif, anı ve roman yazarı Beth Nguyen, şair, romancı ve denemeci Ishmael Reed var. Eylem International Institute of the Bay Area, Southern Poverty Law Center, ve Transgender Law Center yararına yapılacak.

California’nın geri kalanında: Fresno, Los Angeles, Modesto, Sacramento ve Santa Cruz’da eylemler yapılacak.

Yazarlar Direnişte buluşmalarının – hepsi kamuya açık – yapılacağı kimi diğer şehirler Austin, Baltimore, Boston, Chicago, Cleveland, Dallas, Denver, Indianapolis, Omaha, New Orleans, Philadelphia, Portland, Seattle, Washington, D.C., ve okyanus ötesinde, Hong Kong, Londra ve Zürih.

Bay Area edebî şenliği Litquake kendi edebî protestosunu çıkaracak.

“Hakikaten karanlık zamanlardayız,” diye yazdı Litquake, “ama yaratıcı sınıf dik durmaya ve katkı yapmaya mecburdur. Biz de bu yüzden ulusun korkusuna, kızgınlığına, hatta belki iyimserliğine hitap eden çok çeşitli ve uyarıcı sesler sunacağız.”

Ücretsiz Litquake eylemi “Gölgesiz Işık Olmaz: Yazarlar Trump’a Karşılık Veriyor,” 18 Ocak saat 6-8 pm’de San Fransisco Halk Kütüphanesi’nin Koret salonunda yapılacak: 100 Larkin St. Kimi konuşmacılar romancı ve tiyatro yazarı Robert Mailer Anderson, eski San Francisco Lovratı şair devorah major, San Francisco Lovratı şair Alejandro Murguía ve Pulitzer ödüllü tarihçi T.J. Stiles.

“Yazmada karşılık verme, tepki verme, eylem vardır,” dedi Nguyen. Kimi eserleri: Stealing Buddha’s Dinner, Short Girls ve Pioneer Girl. “Zorluk ve değişkenlik getirmeyi amaçlar; ve ister istemez siyasîdir. Umut ve birliktelik de sağlayabilir. Yazarlar Direnişte tüm bu işleri yapmak için ulusal bir gayret ve katılmak bana onur veriyor.”

Protestolar, diye ekliyor Nguyen, “Amerika’da muazzam toplumsal değişim ve farkındalık getirdi. Sesini duyurma ve sesini yükseltme meselesi bu, hepimiz yapabiliriz ve yapmalıyız.”

Bilgi almak için: http://www.writersresist.org

Türkçesi: Işık Barış Fidaner

1 Comment

Filed under çeviri

One response to “Yazarlar Direnişte: Başlatma öncesi protestolara yüzlerce kişi katılacak — John McMurtrie

  1. Pingback: İmletim Savaşları: Amerika — çeviri derlemesi | YERSİZ ŞEYLER