Yazarlar Direnişte Chicago okumaları planlıyor — Bill Daley

Bill Daley — 4 Ocak 2017 — chicagotribune.com

“Demokrasiyi Yeniden Başlat” temasıyla Birleşik Eyaletler çapında 15 Ocak’ta bir dizi yazar okuması planlanıyor. Chicago’da 75’ten fazla yerel yazar Martin Luther King Jr’ın doğum gününe denk getirilen ve Chicago Yazarlar Direnişte basın açıklamasına göre “dertleşme, eşitlik, özgürce konuşma ve aslî demokratik ideallerin” teşviki için tasarlanan eylemlerde rol alacak.

Audrey Niffenegger ve ulusal kitap ödülü kazanan Daniel Borzutzky’nin de olduğu merkezî bir okuma West Loop’ta gerçekleşecek, diğer eylemler Albany Park/Old Irving Park, Humboldt Park, Hyde Park, Logan Square, Pilsen, River West ve Evanston’da planlanmış. Eylem yönetmeni, Chicagolu şair, editör ve öğretmen Ruben Quesada’ya göre amaçlardan birisi birçok kişinin 2016 seçim döneminde duyduğu “tutkuyu tekrar tetiklemek” ve seçilmiş yetkililere her düzeyde seslenerek kaygılarını dile getirebileceklerini insanlara hatırlatmak.

“İnsanlara hükümetteki rollerinin oy verme gününün ötesine uzandığını hatırlatmak önemlidir,” dedi Quesada. “Gönüllü zaman ayırabilecekleri örgütler hakkında bilgi sağlayabilmeyi umuyoruz, ya da belki bu örgütlere para bağışlayarak kaygılandıkları konuların vurgulanmasına yol açabilirler.”

Yazarlar Direnişte’yi Kasım seçiminden sonra kuran şair Erin Belieu, edebî sanatlarda çeşitliliği teşvik etmeyi amaçlayan VIDA örgütünün kurucularından. Belieu “iyileşmemiz ve ileri gitmemiz için, bireysel ve ulus olarak, yazarlar olarak demokrasinin aslî ideallerine ve herkes için sosyal adalete odağımızı geri çevirmemiz gerektiğine inanıyor.”

Chicago grubunun basın açıklamasına göre Birleşik Eyaletler ve başka ülkelerde 50’den fazla eylem planlanmış. Bu şehirlerden bazıları: New York; Boston; Los Angeles; Oakland, Calif.; Austin, Texas; Omaha, Neb.; Seattle; London; Zurich; Hong Kong, ve Singapore.

Donald Trump’ın başkanlığa başlamasından beş gün önce gelen Yazarlar Direnişte eylemleri, grubun dediğine göre, herhangi bir siyasî partiye bağlı değil. Yerel örgütleyici ve konuşmacıların belirli siyasetçilerin adını anmamaları ve “karşıtlık dili benimsememeleri” isteniyor.

“Bu kaygı dolu anda insanların bir yönelime ihtiyacı olduğuna inanıyoruz,” diye yazıyor web sitesinde. “‘Direndiğimiz’ sadece herkes için özgürlük ve adaletin en temel ilkelerine saldırılması ve bunları boşa çıkarmaya uğraşılmasıdır.”

Peki acaba diyelim ki Demokrat Hillary Clinton’ın ya da bir başka adayın seçilmesi tüm bu Yazarlar Direnişte eylemlerine kıvılcım olur muydu?

“Bu eylem her halükarda yapılmalı, dedi Quesada. Hükümetin nasıl işlediğinin ve her kişinin bundaki rolünün anlaşılmasının önemine inanıyor. “Buna ihtiyaç var.”

***

Chicago Writers Resist

Bütün eylemler 15 Ocak’ta, ücretsiz ve kamuya açık olacaktır.

West Loop: Open Books, 651 W. Lake St., öğleden 3 pm’e kadar. Chicago Yazarlar Direnişte merkezî eylemi sayılan bu programda çeşitli Chicago’lu yazarların yanısıra American Civil Liberties Union, Planned Parenthood ve diğer yerel ajanslardan konuşmacılar var.

River West: Woman Made Gallery, 685 N. Milwaukee Ave. “Başlatma: Doğrulama, Güçlendirme & Direniş,” 1 pm’den 3 pm’e kadar.

Pilsen: Flor del Monte, 1951 W. 22nd Place, 2 pm’den 4 pm’e kadar

Albany Park/Old Irving Park: Cafe Urbano, 4176 N. Elston Ave. 2:30 pm’den 4:30 pm’e kadar.

Evanston: Bookends & Beginnings, 1712 Sherman Ave., Alley #1, Evanston, 4 pm’den 6 pm’e kadar.

Logan Square: Cole’s, 2338 N. Milwaukee Ave., 6 pm Logan Square Neighborhood Association yararına “Seslenme/Isınma”. 21 yaş ve üstü kabul edilecek.

Humboldt Park: La Bruquena, 2726 W. Division St., 7 pm

Hyde Park: Ayrıntılar duyurulacak.

Bilgi almak için http://www.chicagowritersresist.info

***

Türkçesi: Işık Barış Fidaner

1 Comment

Filed under çeviri

One response to “Yazarlar Direnişte Chicago okumaları planlıyor — Bill Daley

  1. Pingback: İmletim Savaşları: Amerika — çeviri derlemesi | YERSİZ ŞEYLER