Sözler Eylemde: Yazarlar Direnişte Chicago — May Huang

tmp_10735-69c7068551da5262ea7d0bafb4be3a7d-1825942743

Yazarlar Direnişte Chicago’nun ilk kamusal okuması West Loop’taki Open Books’ta 15 Ocak Pazar öğleyin düzenlenecek. Fotoğraf: Stephanie Lulay

May Huang — 10 Ocak 2017 — chicagomaroon.com

Edebî işlerin –hayal kırıklığı, kutlamalar ve değişim getiren– siyasete karşılık vermesi şaşırtıcı değil. Geçtiğimiz Kasım ayında The Atlantic “Neden Trump Seçildikten Sonra Şiirler Virüs Gibi Yayıldı” diye bir yazı yayınladı. Aynı vakitlerde, VIDA: Edebî Sanatlarda Kadınlar’ın eş-kurucusu şair Erin Belieu bir dizi e-posta gönderdi ve Facebook’a bir durum mesajı yazdı – bu mesaj zamanla Yazarlar Direnişte’ye evrilecekti.

“Bu seçimde başımıza gelen vahamet karşısında tanıdığım bazı yazarlara geçen gün e-posta atıp bir YAZARLAR DİRENİŞTE eylemine katılmak isterler mi diye sordum, böylece hem gelecek günlerde yakıcı bir ihtiyaca dönüşecek liberal eylem fonlarına para toplanabilir, hem de birliktelik ruhumuz gelişir,” diye yazdı Belieu Facebook’ta. “Bir araya geleceğiz ve içinde yaşamak istediğimiz dünyanın yaratılmasına fiilen yardım edeceğiz. Eğildik, ama kırılmadık.”

Şu anda Facebook’ta Yazarlar Direnişte Örgütleme Forumu’nun 1800’den fazla üyesi, gelecek Pazar Martin Luther King Jr.’ın doğum gününde dünya çapında yapılacak eylemleri planlamakta.

Belieu’nün “Yazarlar topluluğunun Ulusal Direniş Günü”ne dönüşmesini umduğu Yazarlar Direnişte, eski lovrat şairlerden gazetecilere uzanan katılımcılarla, hakikaten uluslararası bir ölçekte olacak.

New York, Los Angeles, London, Zürih ve Hong Kong gibi şehirlerde elli dokuz eylem düzenleniyor. Pazar günü yazarlar toparlanarak “empati, eşitlik, ifade özgürlüğü ve demokrasinin aslî ideallerinin yeniden başlatılması için” kendi özgün eserleriyle diğer yazarların eserlerini okuyacak.

Chicago’daki Yazarlar Direnişte West Loop’taki Open Books’ta öğleyin başlayacak ve Humboldt Park’taki La Bruquena’da 7 pm’de bitecek. Gün boyunca River West, Pilsen, Albany Park, ve Evanston gibi yerlerde yapılacak özgür ve kamusal okumalar şehrin hepsini kapsayacak.

“Tarihte yazarlar kendi dönemlerindeki haksızlıklara karşı seslerini duyurmuşlardır, o yüzden ben bu eylemden ve o geleneğe ait bir yazar olmaktan çok mutluyum,” dedi yerel yazar ve eş-eylem yürütücüsü Brian Kornell.

Chicago Yazarlar Direnişte eylem yönetmeni şair Ruben Quesada ile, örgütleyici ve yazar Barrie Jean Borich de gün boyunca okuma yapan Audrey Niffenegger, Carol Anshaw, Quraysh Ali Lansana, ve Daniel Borzutzky gibi diğer romancı ve şairlere katılacak. ACLU of Illinois, Planned Parenthood ve Center on Halsted gibi çeşitli toplumsal örgütlerden konuşmacılar da sunumlar yapacak.

Fakat Yazarlar Direnişte asla tek günlük bir olay değil. “15 Ocak eyleminin ötesinde Chicago Yazarlar Direnişte’nin devamlı bir direniş kaynağı olmasını istiyoruz,” dedi Kornell. “Bu da ihtiyaç oldukça ek direniş eylemleri örgütlemek ya da insanları topluluktaki kaynaklara yönlendirmek anlamına gelebilir. Buradaki mesele, bir araya gelip neler becerebileceğimizdir. Eşitlik için eylemcileri birbirlerine bağlayan bir yol olsun istiyoruz. En önemlisi de, kenara itilmiş toplulukların, yanlarında onlara destek olacak başkaları da olduğunu bilmelerini istiyoruz.”

Yani 15 Ocak eylemleri protesto edilecek sorunlarla ilgili çabalarda yurttaşları demokrasiyi savunmaya yöneltecek bir uçuş rampası gibi görülebilir. Yazarlar Direnişte web sitesinin öğrencilere önerisi, kitap kulüpleri başlatıp demokratik ideallere sahip çıkan yazarların eserlerini okumaları; kitabevleri de böyle yazarları yerel okumalara davet etmeye çağrılmış. Yazarlar Direnişte yazma fikirleri çıkararak kamuoyuna kalemi kağıda koyma ilhamı vermeyi de planlıyor, sosyal medyada #ReadersResist ve #WriteOurDemocracy gibi hashtaglerde kendi hikayelerini paylaşmaları umuluyor.

1986’da E.L. Doctorow Paris Review’la bir görüşmede “yazarlara ihtiyacımız vardır çünkü bu dehşet veren yüzyıla tanıklık edilmesine ihtiyacımız vardır” demişti. Bugün, farklı bir yüzyılda, bu söz hâlâ doğrudur. Şimdi yazarlar kendi eserlerini sunmakta daha farklı zeminler kullansalar da, yazı yazma sebepleri büyük ölçüde aynıdır.

“İnsanların eylemden somut adımlarla, nasıl yardım edileceğini anlayarak, aşağılama görürlerse kime döneceklerini bilerek ayrılmalarını istiyoruz,” dedi Kornell. “İnsanların bir umut hissiyle ayrılmalarını istiyoruz.”

Yazarlar Direnişte’ye katılan örgütleyici, katılımcı ve yazarların sayısının gösterdiği gibi, bu miras 15 Ocak’ın çok ötesine uzanacak. Demokrasi için yazmaya kararlı insanlar olduğu sürece, Yazarlar Direnişte, basılı halde, çevrim içinde, kişi kişiye, ve dünyanın her yanında devam edecek

Yazarlar Direnişte 15 Ocak Pazar günü şehrin her yanında gerçekleşecek. Bilgi için: http://www.chicagowritersresist.info

Türkçesi: Işık Barış Fidaner

 

1 Comment

Filed under çeviri

One response to “Sözler Eylemde: Yazarlar Direnişte Chicago — May Huang

  1. Pingback: İmletim Savaşları: Amerika — çeviri derlemesi | YERSİZ ŞEYLER