İki tür ışık — Abdu’l-Bahá

sun_stars_space_light-1024x629

Güneş, Güneş Sistemi.

Abdu’l-Bahá — 5 Kasım 1912 — reference.bahai.org

Bugün hava kasvetli ve sıkıcı! Doğu’da hep gün ışığı vardır, yıldızlar hiç örtülmez ve çok az bulut vardır. Işık her zaman Doğu’dan yükselir ve ışınlarını Batı’ya gönderir.

İki tür ışık vardır. Güneşin gözüken ışığı vardır, onun yardımıyla etrafımızdaki dünyadaki hoşlukları ayırt ederiz – o olmasaydı hiçbir şeyi göremezdik.

Yine de, bu ışığın işlevi bize cisimleri gözüktürmek olsa da, o bize onları görme ya da taşıyabilecekleri çeşitli güzellikleri anlama gücünü veremez, çünkü bu ışıkta zekâ yoktur, bilinç yoktur. Bize bilgi ve anlayış veren ışık, zekânın ışığıdır, bu ışık olmasa fizikî gözler hiçbir işe yaramazdı.

Zekânın bu ışığı varolan en yüksek ışıktır, çünkü o İlahi Işıktan doğar.

Zekânın ışığı varolan her şeyi anlamamızı ve fark etmemizi sağlar, ama gözükmeyen cisimleri bize gösterebilecek olan sadece İlahi Işıktır, dünyada ancak binlerce yıl sonra gözükebilecek hakikatleri görmemizi sağlayan odur.

Peygamberlerin ne olacağını iki bin yıl önceden görmelerini sağlayan İlahi Işıktı, onların görüp söylediklerinin bugün gerçekleştiğini görüyoruz. Aramaya çalışmamız gereken demek ki bu Işıktır, çünkü o diğer her şeyden üstündür.

Musa’nın İlahi Belirmeyi görüp kavraması, Yanan Çalıdan ona konuşan Göksel Sesi duyması, bu Işıkla sağlandı.

“Allah Göklerin ve Yeryüzünün ışığıdır” diyen Muhammed bu Işıktan söz etti.

Bütün kalbinizle bu Göksel Işığı arayın ki gerçeklikleri anlayabilesiniz, arayın ki Tanrı’nın gizli cisimlerini bilebilesiniz, gizli yollar yalınlıkla karşınıza çıkabilsin.

Bu ışık bir aynaya benzetilebilir, bir aynanın karşısındaki her şeyi yansıtması gibi, bu Işık da ruhlarımızın gözlerine Tanrı’nın Krallığında varolan her şeyi gösterir ve cisimlerin gerçekliklerinin gözükmesine yol açar. Bu görkemli Işığın yardımıyla Kutsal Yazıların ruhanî yorumlaması bütünüyle yalınlaşır, Tanrı’nın Evrenindeki gizli cisimler aşikâr olur, insanın İlahi maksatlarını kavramamız bu yolla sağlanır.

Duamdır ki Tanrı Kendi minneti içinde kalplerinizi ve canlarınızı Kendi ihtişamlı Işığıyla aydınlatsın, ve dünyanın karanlık yerlerinde her biriniz ışıklı bir yıldız gibi parlayasınız.

Türkçesi: Işık Barış Fidaner

ç.n. Yazar Bahá’í inancının bir temsilcisidir.

20161230_145928

Evanston Bahá’í Tapınağında misafir WiFi şifresi: “Blessed is the spot”

4 Yorum

Filed under çeviri, şey

4 responses to “İki tür ışık — Abdu’l-Bahá

  1. Geri bildirim: Boston Raporu: B yüzü | YERSİZ ŞEYLER

  2. Geri bildirim: Cevherin İhtilâfı — çeviri derlemesi | YERSİZ ŞEYLER

  3. Geri bildirim: Işık — özel derleme | YERSİZ ŞEYLER

  4. Geri bildirim: Ekhona — özel sayfa | YERSİZ ŞEYLER