Evanston Uluslararası Yeniden Başlatma Eylemine Katılıyor — Kelley Elwood

Kelley Elwood — 11 Ocak 2017 — evanstonroundtable.com

Siyasî iklim değişirken eylemciliğe esin vermeyi amaçlayan tek günlük ortak eyleme dünya çapında evsahipliği yapacak 75 yerden birisi de Evanston olacak.

Ulusal yazarlar ağı Yazarlar Direnişte, “empati ve eşitlik ruhuna, ifade özgürlüğü ve demokrasinin aslî ideallerine ortaklaşa bağlılığımızı yeniden başlatmak” üzere 15 Ocak’ta topluluk okumaları örgütledi.

Bookends & Beginnings Kitabevi (1712 Sherman Ave., Alley #1) Chicago Kitap Fuarı ve Rhino Şiir’le birlikte saat 4-6 pm’de okumalara evsahipliği yapacak. Okuma yapacak kimi yazarlar Osama Alomar, Veronica Arreola, Virginia Bell, Dina Elenbogen, Pamela Ferdinand, Aricka Foreman, Ralph Hamilton, Maudlyne Ihejirika, Parneshia Jones, Bennett Johnson, C. Russell Price, Bill Savage, Megan Stielstra, Michele Weldon ve John K. Wilson.

“Öncelikli amaç çok sayıda kışkırtıcı düşünürün ilginç fikirler üstüne konuşması. Ama bunun tek seferlik bir eylem olmayıp sanatla eylemciliğin kesişimine dair, iyi yazarlığın ne başarabileceğine dair daha çok diyalog başlatmasını da umuyoruz. Bunlar topluluğumuzda zaten … bütün o eylemlerin yerini tutamasa da ona esin vermeyi amaçlayan bir ilavedir,” dedi Chicago Kitap Fuarı eş-örgütleyicisi Lynn Haller.

Bölgeden çeşitli yazarlar demokrasi ve ifade özgürlüğü temalarında okumalar yapacak – kendi eserlerini ya da başkalarının eserlerini okuyacak, dedi Bn. Haller.

“Bugünlere hitap eden hem şiir hem nesir olacak. Konu olarak, mesela Michele Weldon yazarların yazdıklarının hakikî olduğunu nasıl belirlediğinden söz edecek – sahte haberlerin çoğaldığı bu çağda bu özellikle güncel bir konu. Suriyeli yazar Osama Alomar’ın Chicago’ya taşındığından beri ilk defa gelip birçok meselini okuyacak olmasından heyecan duyuyoruz,” diye ekledi.

Chicago bölgesinde ayrıca Hyde Park, Humboldt Park, Albany Park/Old Irving Park, Logan Square, and Pilsen’de okumalar planlandı.

Evanston “hem edebî hem de siyasî anlamda çok angaje bir topluluk” olduğundan örgütleyiciler Chicago bölgesi faaliyetlerinde temsil edilmesi gerektiğini hissettiler, dedi Bn. Haller.

Bilgi edinmek için:
http://www.writersresist.org
http://www.chicagowritersresist.info

Türkçesi: Işık Barış Fidaner

1 Comment

Filed under çeviri

One response to “Evanston Uluslararası Yeniden Başlatma Eylemine Katılıyor — Kelley Elwood

  1. Pingback: İmletim Savaşları: Amerika — çeviri derlemesi | YERSİZ ŞEYLER