Kağıt Kesiğinin Tedavisi

Üç Bölüm: (1) Kağıt Kesiğini Temizlemek (2) Kağıt Kesiğini Sarmak (3) Kağıt Kesiğini Ev Çözümleriyle İyileştirmek (wikihow.com).

Kağıt icat olulalı beri kağıt kesiklerinin küçük ama acılı etkisiyle uğraşmışızdır. Kesik çoğu zaman parmak ucunda olduğundan diğer sıyrıklardan daha acılı gelir. Ama bir şeyler yaparsanız kesik olduğunu bile kısa sürede unutursunuz.

Bölüm 1: Kağıt Kesiğini Temizlemek

kk1

1) Kesiği serin, temiz suyla durulayıp kir ve tozdan arındırın. [1] Serin su kesiğin acısını almaya yardım edebilir.

kk2

2) Su ve biraz sabunla hafifçe ovun. Yaranıza nazik davranın. Fazla sert ovmak kağıt kesiğini daha da açabilir.

kk3

3) Yaranızı serin, temiz suyla durulayıp bütün sabunu geçirin.

— Serin suyla akan bir musluk yoksa, yuvarlak püskürteçlerden kullanın ya da plastik şişeye delik açıp sıkın.

kk4

4) Hidrojen peroksit, izopropil alkol ve iyodinden sakının. Bakterileri öldüren özellikler sağlıklı hücre dokusuna da zarar verebilir. Öyle çok ciddi zarar vermeleri ender de olsa, iyileşmeyi yavaşlatabilirler. [2]

kk5

5) Gerekirse kanamayı durdurun. Kesik çok kanıyorsa ya da çabucak durmuyorsa, temiz bir bez ya da bantla hafifçe basınç uygulayarak durdurun. [3]

kk6

6) Kağıt kesiğinizi kendi başına iyileşmeye bırakın. Temiz tutun. Hava onu kurutacak ve ertesi gün kesik olduğunu belki hatırlamayacaksınız bile.

Bölüm 2: Kağıt Kesiğini Sarmak

kk7

1) Unutmayın ki bu bir kağıt kesiği sadece, bir sıyrıktan ibaret. Kendi başına kolayca iyileşir. Fakat bazen yara bantları acıyı azaltır ve gününüzü geçirmenizi kolaylaştırır.

kk8

2) Yüzey alanını nemli tutsun diye ince bir tabaka antibiyotik krem ya da merhem uygulayın. Yaranın daha hızlı iyileşmesini sağlamasa da iltihaplanmaya engel olur ve bedenin iyileşme sürecini teşvik eder. [4]

— Antibiyotik krem ya da merhemlerin kimi muhtevaları ters etkiyle hafif bir kızarıklık yaratabilir. Herhangi bir kızarıklık işareti görürseniz merhemi kullanmayı bırakın.

kk9

3) Kağıt kesiğini sarın. Temiz yara bandı kullanın, özellikle de yara parmağınız ya da eliniz gibi çabucak kirlenen bir alandaysa. Böylece irtibat kurduğunuz bakteri miktarı sınırlanmış olur. Ayrıca çarpıp yarayı açmanızın da önüne geçilmiş olur. [5] Yapışkan bandınızı sıkıca örtün, ama fazla sıkı olmasın yoksa yaranıza giden kan akışını kısıtlamış olursunuz. Kanınızın yaraya erişmesini istersiniz ki sizi iyileştirebilsin!

kk10

4) Yara bandınızı değiştirin: Eğer bant çok ıslanır ya da pislenirse yara bandınızı değiştirin. İyileşmeyi teşvik etmek için o alanı mümkün olduğunca temiz tutmak istersiniz.

kk11

5) Yara bandını kuru tutamıyorsanız sıvı yapışkan kullanın. Bazı ürünler lokal anestezik sağlayarak acıyı biraz yatıştırırlar. Eczanede küçük deri yaralarına özgü olanları arayın.

Super glue ürünleri yakabilir, ama yarayı örterler ve derinin iki yanını bir arada tutarlar. Bu ürünler doğrudan deriye uygulanmak için değildir, o yüzden acıtır ve biraz da yakarlar eğer bu yöntemi tercih ederseniz.

kk12

6) Kesik iyileşmeye başlayınca yara bandını çıkarın. Çoğu kağıt kesiğinde iyileşme birkaç gün sürer. Yara bandını çok uzun tutmak kesiğin düzgün iyileşmesi için gereken oksijeni almasını önleyebilir.

Bölüm 3: Kağıt Kesiğini Ev Çözümleriyle İyileştirmek

kk13

1) Kesiğe çiğ bal sürün. Balın çiğ olması önemlidir; eğer pişmişse, antibakteriyel enzimlerin hepsi gitmiş olur.

— Tıbbî yardıma ihtiyacınız varsa ev çözümleri bunun yerini tutmaz. Bu bölümde anlatılanlar, kimi kaynaklara göre kesiğinizin daha iyi hissetmesini hızlandırsın diye denenebilecek şeylerden ibarettir. Yine kesiği düzgünce yıkamanız gerekir, iltihapı önleyecek tedbirler almanız (iyileşmemişken yarayı örtmeniz) gerekir, ve iltihaplanırsa tıbbî yardım aramanız gerekir.

kk14

2) Kağıt kesiğine birazcık aloe vera jel sıkın. Piyasada satılan jelleri de kullanabilirsiniz. Aloe veranın iyileşme sürecini hızlandırdığı bilinir.

kk15

3) Yaraya nane sürmeyi deneyin. Kaynar suda bir naneli poşet çayı ısıtın, sonra poşet çayı kağıt kesiğinin üstüne koyun. Ya da parmağınızı soğuk nane çayına batırın eğer kesik parmağınızdaysa. Nanenin iltihaplı dokuyu rahatlatan bir etkisi vardır. [6]

kk16

4) Sarımsak sürün. Üç diş sarmısağı bir bardak şaraba koyun, 2-3 saat bekletip çıkarın. Temiz bir bezle günde 1-2 kez kesiğe uygulayın.

kk17

5) Kesiğinize kalendula merhemi, lavanta yağı, altınmühür merhemi ya da çay çiçeği yağı uygulayın. Bunların hepsi çoğu sağlık dükkanında bulunabilir ve yara iyileşmesini hızlandırdıkları bilinir. Bunları günde 2-4 kere doğrudan kesiğe ya da yara bandınıza uygulayın.

Öneriler

— Kesik çok derin görünüyorsa, 30 dakikada kanama durmazsa ya da aşırı kanama olursa doktorunuzla görüşün. Ayrıca kızarma, şişme, acı, irin akması gibi iltihap işaretleri varsa da doktorunuzla görüşün.

— Gelecekte kağıt kesiklerinden kaçınmak için parmaklarınızı kağıt kenarlarından kaydırmamaya çalışın. Belirli mesleklerde ya da projeleri tamamlarken bu zor gelebilir, ama zaman ayırıp tedbirler almak kaçınmayı sağlayabilir.[7]

Türkçesi: Işık Barış Fidaner

Atıflar

[1] http://www.webmd.com/allergies/itch-relief-11/cuts-scrapes

[2] http://www.consumerreports.org/cro/2012/04/best-treatment-for-cuts-is-not-hydrogen-peroxide/index.htm

[3] http://www.simple-remedies.com/home-remedies/bruises/deep-paper-cuts-home-remedies.html

[4] http://www.mayoclinic.org/first-aid-cuts/basics/art-20056711

[5] http://www.medicinenet.com/first_aid_pictures_slideshow_bandaging_injuries/article.htm

[6] http://www.simple-remedies.com/home-remedies/bruises/deep-paper-cuts-home-remedies.html

[7] http://www.simple-remedies.com/home-remedies/bruises/deep-paper-cuts-home-remedies.html

2 Comments

Filed under çeviri

2 responses to “Kağıt Kesiğinin Tedavisi

  1. Pingback: Boston Raporu: B yüzü | YERSİZ ŞEYLER

  2. Pingback: Kaplan Kaplan — çeviri derlemesi | YERSİZ ŞEYLER