İki yüz yıllık kafa derisi yasası Nova Scotia’da hâlâ yürürlükte

4 Ocak 2000 — cbc.ca

Nova Scotia idaresi “Üzgünüz” demekte zorluk çekiyor.

Geçen yıl yerli şefler Birinci’den [premier: başbakan] kafa derisi [scalp] yasalarını yürürlükten kaldırmasını talep etti. 1756 tarihli beyan her bir Mi’kmaq kafa derisi için bir ikramiye sunmakta. Hiçbir zaman iptal edilmedi ve bölge hiçbir zaman özür dilemedi.

Bugün CBC’nin Bilgi Edinme Yasası altında yaptığı talep, idarenin eylemlerini sır gibi sakladığını ortaya çıkardı.

Kulağa eski zaman tarihi gibi gelebilir, ama Lawrence Paul gibi yerli şefler bu ikramiyenin halkları üzerine gölge düşürdüğünü söylüyor. “Bunun Mi’kmaq halkı aleyhinde bugün hâlâ süren bir leke olduğunu hissediyoruz,” dedi.

Daha da acıtıcı olanı, iki idarenin eylemsiz kalması.

Geçen yıl Liberal idareye yasayı feshetmesi için kamusal talep yapıldı. Bilgi Edinme Yasası altında elde edilen belgelerde iki taraflı bir yanıt var.

Resmî yetkililer ilkin ikramiyenin sonraki antlaşmalarla aşıldığını söylemişler. Ardından Nova Scotia’nın Konfederasyon öncesinde gerçekleşmiş bir şeyi feshetme gücü olduğundan emin olmadıklarını eklemişler.

“Mesele yürürlük bölgesinin Nova Scotia bölgesinde mi, Kanada hükümetinde mi, yoksa İngiliz Kraliyetinde mi olduğu,” diyor Michael Baker, yeni Muhafazakar hükümetin Yerli Halk İşleri Bakanı.

Ama Nova Scotia idaresinin bu meseleden endişe duyduğu açık. Yazışma üstüne yazışma, belge üstüne belge, hepsi bembeyaz edildi. Gösterilen sebep, bölge avukatlarının da katıldığı tartışmalarda çevrilen dolaplar [held by cabinet] hakkında kamuoyuna bilgi verilemeyeceği.

Şef Paul o boşaltılan sayfalarda ne olduğunu bilmek istediğini söylüyor. “Çok ilginç bir okuma olurdu,” dedi.

Sebep para olabilir. İdare “Üzgünüz” deyip böyle bir ikramiyenin varolmuş olduğunu kabul ederse sonra Mi’kmaqların tazminat istemesinden korkmuş olması mümkün.

Türkçesi: Işık Barış Fidaner

ç.n.

“Emin değilim, I’m not sure” diye konuşan XY kromozomlu şahıslara ÇOK dikkat edin.

Yetkiliyse DAHA ÇOK dikkat edin.

Yetkisi sizin üzerinizdeyse EN ÇOK dikkat edin.

Görsel Bilgilendirmeyici Bildirim Hizmeti‘ndeki “emin değilim” seçenekleri bu haberde anlatılan emin olmamanın aynısıdır.

“Emin değilim” ile kastedilen “Emniyette değilsin”dir.

“Ben emin birisi değilim. Bana güvenmekle hata edersin” anlamına gelir.

“Ben çevremdeki insanlarda sanki senin güvenini kazanmak istermiş gibi bir izlenim yaratsam da sen bu izlenimi fazla dikkate almasan ve benden uzak dursan iyi edersin” anlamına gelir.

Fakat bu sözün esas teyakkuz edici yanı emniyette olup olmamamızdan çok bize yönelik çeşitli sesler çıkaran bu XY kromozomlu şahsın bunları söylemeye gerek duyması, lüzum görmesidir.

Çünkü söylenen her söz, kendi söyleniş yetkisine atıf yapar. Bir sözü söylemek, o sözü ileride yine söyleyebilmek üzere bir yetki talebi de içerir.

O halde “Emin değilim” sözü, “Emniyette değilsin” anlamına gelmesinin de ötesinde, “Benim sana söylediğim her söz senin emniyetsiz kalmandan yetki alıyor” anlamına gelir.

“Emniyet sağlansaydı, konuşmayı sürdüremezdim, sana söyleyecek hiçbir sözüm kalmazdı” anlamına gelir.

Yani aslında “Benim sana gerçek anlamda diyeceğim hiçbir söz yok, boş boş konuşuyorum, seni huzursuz kılarak sanki sana diyeceğim sözler varmış gibi, sanki seninle konuşurmuş gibi, senin fizikî konumuna doğru çeşitli lüzumsuz sesler çıkarmayı sürdürmek için kendime mazeretler yaratıyorum” anlamına gelir.

Başka bir deyişle “Ben senin ağbinim, bana ağbi diyeceksin” anlamına gelir.

Bohr’un Schrödinger’e açüklediği “Planck Yasası” bu olabilir.

2 Comments

Filed under çeviri

2 responses to “İki yüz yıllık kafa derisi yasası Nova Scotia’da hâlâ yürürlükte

  1. Pingback: Boston Raporu: B yüzü | YERSİZ ŞEYLER

  2. Pingback: İmletim Savaşları II: Ne Olacak Bu Amerika’nın Hâli? — çeviri derlemesi | YERSİZ ŞEYLER