Serseri Ulusal Park İklim Değişimi Gerçekleri Tweet Ederek Donald Trump’a Meydan Okudu — Katie Reilly

Katie Reilly — 24 Ocak 2017 — time.com

Çoraklar [Badlands] Ulusal Parkı Salı günü öğleden sonra resmî Twitter hesabında iklim değişimi hakkında birçok olguyu yazarak Başkan Donald Trump idaresinin inançlarıyla çelişebilecek istatistikleri paylaştı.

“Bugün, atmosferdeki karbondiyoksit miktarı geçmiş 650 bin yılın her bir anına kıyasla daha yüksektir. #iklim,” diye tweetledi Park Salı günü.

Trump iklim değişimine folca [falsely] “düzmecedir” demişti ve küresel ısınmayı durdurmayı amaçlayan tedbirleri geri alacağını söyleyerek iklim bilimcilerin kaygılanmasına yol açmıştı.

Tweetlerin ömrü uzun olmadı, ve Salı akşamüstü silindiler.

Çoraklar Ulusal Parkı tweetleri Trump idaresinin Çevre Koruma Ajansı’na (EPA) dayattığı sosyal medya karartmasının üstüne geldi. EPA çalışanlarının haber, blog yazısı ve sosyal medya mesajları yayınlamaları engellendi. Kurallar ayrıca EPA personelinin yeni sözleşme ve hibeler başlatmasını da engelliyor.

Salı günkü tweetler ayrıca Cuma günü tüm Ulusal Park hesaplarının kısa bir süre askıya alınmasının ardından geldi. B.E. İçişleri Bakanlığı’na bütün Twitter hesaplarının askıya alınması emri gelmişti, sebep de Ulusal Park Hizmeti’nin resmî hesabından yapılan ve Trump idaresini övücü olmayan iki retweet idi. Tweetlerden birisi belli meselelerde (iklim değişimi de dahil) yeni Beyaz Saray web sitesinde değişen dile dikkat çekmişti. Tweetler sonradan akıştan kaldırıldı ve Ulusal Park Hizmeti onları paylaştığı için özür diledi.

İçişleri Bakanlığı hesaplarındaki faaliyete bakılırsa askıya alma birkaç gündür kalkmış gözüküyor.

Yorum talebine Çoraklar Ulusal Parkı temsilcilerinden hemen bir yanıt gelmedi.

Türkçesi: Işık Barış Fidaner

ç.n.

“Trump” ismini tekrarlamakla hata ediyorlar, hata ediyoruz. Başka isimler takmalıyız. “Trump”ın sesinden, söylenişinden gelen bir etkisi var. Tekrar edilmemeli. Bir endekse dönüşmemeli. Belleklerde “Trump” diye bir adresleme yapılmamalı.

Comments Off on Serseri Ulusal Park İklim Değişimi Gerçekleri Tweet Ederek Donald Trump’a Meydan Okudu — Katie Reilly

Filed under çeviri, bilim

Comments are closed.