Trump hükümet bilimcilerini konuşma yasaklarıyla susturdu — Angela Chen

Angela Chen — 24 Ocak 2017 — theverge.com

Çevre Koruma Ajansı ve Tarım Bakanlığı çalışanları etkilendi

İşe başlamasının daha ilk haftasında Trump idaresi şimdiden iki federal ajanstaki çalışanların konuşmalarını yasakladı bile. Çeşitli medya kuruluşlarının elde ettiği yazışmalar Çevre Koruma Ajansı (EPA) ve Tarım Bakanlığı çalışanlarının artık kamuoyuyla ve basınla haberleşmelerinin engellendiğini gösteriyor.

Hibe ve sözleşme bütçeleri de dondurulan EPA’da çalışanların bu değişiklik hakkında muhabirlerle ya da sosyal medya üzerinde konuşmalarına izin yok. EPA’nın sorumluluğu, temiz hava, temiz su ve küresel ısınmaya sebep olan karbon neşirleri gibi meselelerde regülasyonlar çıkarmak ve bunları uygulatmaktır. EPA başkan vekili olan Scott Pruitt, EPA’yı dava ederek bu çevreci regülasyonları zayıflatma işini kendine kariyer edinmiş bir kişi.

BE Tarım Bakanlığı (USDA) araştırma bölümündeki bilimcilerin artık vergilerle karşılanan araştırmalar hakkında kamuoyunu bilgilendirmesine izin yok. USDA’daki genel siyasî hassasiyet EPA’dan az, gerçi genetiği değiştirilmiş gıdalar ve böcek zehirleriyle ilgili bazı araştırmalar yapıyor. Araştırma parası kullanarak metan gazını (sera etkisiyle iklim değişiminin önemli sebeplerinden biridir) düşürme yolları da aramıştı.

Ayrı olarak, Sağlık Bakanlığı ve İnsan Hizmetleri, ajans çalışanlarının – Gıda ve İlaç İdaresi ile Ulusal Sağlık Enstitüleri’ni içerir – yeni idarenin elinden geçmemiş yeni kurallar yayınlamamalarını bildiren bir yönlendirme aldı. USDA ve EPA’daki yönlendirmelerin aksine, bunlar normal.

NASA’nın Bilim Görev Yönetimi’ndeyse olağan hal sürüyor ve haberleşmeyi durduran hiçbir yönlendirme yok. NASA’nın tüzüğünde “faaliyetler ve bunların sonuçlarıyla ilgili en geniş uygulanabilir ve münasip bilgi yayılımı sağlanması”nı açıkça onaylayan bir satır var. Gerçi bu herhalde yeterli koruma sağlamıyor. Nihayetinde bizzat EPA, bilginin nasıl yayılacağına dair koca bir belgeye sahip ve giriş kısmı ajansın “çevre bilgilerine kamusal erişim sağlamaya bağlılığı” olduğunu açıkça bildirmiş. Artı, USDA’nın “USDA’nın ‘Halkımızın Bakanlığı’ olması vazifesiyle ulusa hizmet ruhu” ile hazırladığı bir açık hükümet planı var. Belki de kimsenin bakanlığı değildir.

Şüphe edenler kalmışsa, EPA ve USDA’ya verilen bu emirler Trump’ın bilim karşıtlığını gösteren delillere eklendi. Çalışanların konuşmasını yasaklamak siyasî bir baskı biçimidir ve ajansları zayıflatmaya dönük büyük bir adımdır, ve bizi hızla Obama idaresi öncesindeki, hükümetin araştırmaları baskılamaya gayret ettiği zamanlara doğru geriletmektedir.

Eğer federal bir çalışansanız ve Trump’ın konuşma yasaklarından endişe ediyorsanız, bize kişisel e-posta adresinizden yazın: science@theverge.com. Ya da iki adresten birine salyangoz postası gönderin:

150 Spear St
Vox Media Suite 1700
San Francisco, CA 94105

Vox Media
85 Broad Street
New York, New York 10004

Türkçesi: Işık Barış Fidaner

1 Comment

Filed under çeviri, bilim

One response to “Trump hükümet bilimcilerini konuşma yasaklarıyla susturdu — Angela Chen

  1. Pingback: İmletim Savaşları: Amerika — çeviri derlemesi | YERSİZ ŞEYLER