Bilimciler Trump İdaresine Karşı Çevrimiçi “Direniş” Hareketi Örgütlüyorlar — Robin Andrews

extra_large-1485442072-cover-image

Robin Andrews — 26 Ocak 2017 — iflscience.com

Bilim saldırı altında. Entelektüel karşıtlığının karanlık gücü iktidara geldi, ve çeşitli federal araştırma ajansları birer birer susturuluyor, araştırmalarını çevrimiçinde tartışma yetkinliklerinden men ediliyorlar. Twitter hesapları hâlâ faal kalsa da iklim değişimi ve çevreciliğe yapılan atıflardan temizleniyor.

Neyse ki direniş ayan beyan başladı. Hükümet örgütlerinden ve başka yerlerden akademisyen ve araştırmacılar Twitter’a gelip sansürlenen ajansları destekleyen gayrıresmî hesaplar kurdular. Kendileri teknik anlamda federal gruplara bağlı olmadıklarından Trump idaresinin onların büyüyüp serpilmesini seyretmekten başka yapabileceği hiçbir şey yok.

Bunların en sonuncusu, esas uzay yolculuğu örgütü NASA’dan türeyen @RogueNASA (Serseri NASA) oldu. Kendini “NASA’nın gayrıresmî ‘Direniş’ ekibi” diye tanımlayan hesap, bilim ve akıl için bir toparlanma çağrısı oluyor, özellikle de iklim değişiminin hafifletilmesi ve çevre konularında.

Bilim partizan bir mesele değildir. Bilim toplumumuzun kurulduğu temeldir—akran-değerlenmeli bilimsel araştırmaya çok fazla şey borçluyuz. #diren
— Rogue NASA (@RogueNASA) 25 Ocak 2017

“Bilim inkârcıları tehlikelidir. İklim değişiminin tesiri gerçektir. Altyapılarla ve insan hayatıyla ilgili neticeleri vardır. #diren” diyordu bir Tweet.

“Serseri Twitter hesapları eğlenceli, ama hükümet çalışanları ve bilimciler seslerini duyurup gerçekleri paylaşırlarsa işten atılmaktan çok korkuyorlar. #diren” diyor bir başkası.

Bir başka asî, kuşatma altındaki Çevre Koruma Ajansı’nı (EPA) destekleyen @altUSEPA‘yı kurmuş. Unutmamalıyız ki son birkaç haftadır EPA sansür, fonsuz kalma ve hatta parçalanma tehdidi altında kaldı.

“Çevre koşullarının alternatif gerçeklerden farklı olabileceğine” dikkat çekerek “EPA’nın Meksika ile işbirliği içinde sınırda yaşayan 12 milyon insana sağlıklı bir çevre sağladığını” belirtiyorlar.

EPA Yordamı: “dürüstlükle, tutarlılıkla ve şeffaflıkla bilimi uygula, bilimden yararlan, bilimi ilet, Ajansın hem içinde hem de dışında”
— altEPA (@altUSEPA) 25 Ocak 2017

Birisi de Sağlık ve İnsan Hizmetleri Bakanlığı’nı (HHS) destekleyen parodi hesap @AltHHS‘yi kurmuş. Ona benzeyen @AlternativeNWS Ulusal Hava Durumu Hizmeti’ni (NWS) neşelendirmek için kurulmuş.

Bu çevrimiçi hareket ilk başta Ulusal Park Hizmeti (NPS) ile başladı. Güney Dakota Çoraklar [Badlands] hesabı, tam da çeşitli bilimsel ajanslara kamuoyuyla haberleşmeyi kesmeleri söylenmekteyken, iklim değişimi hakkında cüretkar tweetler atmaya başladı.

Birinin siyasî tutumu eğer bilimcilerin sizi kendi gezegeniniz hakkında bilgilendirmesini engellemeyi gerektiriyorsa, siyaset değildir o, zulümdür.
Katie Mack (@AstroKatie) 24 Ocak 2017

İktidardakilerden azar yedikten sonra serseri araştırmacılar başkomutanla çok fena halde alay eden bir direniş sayfası açarak bir taşlama şöleni sundular. Onlardan esinlenen birçok başkalarının da aynısını yaptığı görüldü ve şimdi böyle tekne dolusu gayrıresmî hesap meydana çıktı.

Bülten: Çoraklar’ın altında yatan Pierre Şist Oluşumu’nun adı ‘Donald Şist Oluşumu’ olarak değiştirilmiştir. Pierre Fransız ismi.
— BadlandsNPSFans (@BadlandsNPSFans) 25 Ocak 2017

Yazı yazılırken bu Twitter başkaldırısı öncülerinin şakacılıkla dinlerini yayma zevkini halen sürdürdükleri apaçıktı.

Akran-değerlenmeli yayınlar hükümet değerlendirmesi ve onayı gerektirmemelidir. Bilim partizan değildir. #BilimYürüyüşü
— March for Science (@ScienceMarchDC) 26 Ocak 2017

Fakat çevrimiçinde kalmanın ötesinde, bilimciler şu anda Washington DC’ye yürüyüş yaparak akademik özgürlüğe yapılan bu saldırıyı protesto etmeyi planlıyor. Eğer katılmayı düşünürseniz ya da yardımcı olmak isterseniz buraya tıklayın ve Asîler İttifakına bugün katılın. (Güç bizimle olsun.)

Türkçesi: Işık Barış Fidaner

2 Comments

Filed under çeviri, bilim

2 responses to “Bilimciler Trump İdaresine Karşı Çevrimiçi “Direniş” Hareketi Örgütlüyorlar — Robin Andrews

  1. Pingback: Ulusal Parklar Devrimci Örgütlenme Kurulunun İlk Toplantısı — Kate Washington | YERSİZ ŞEYLER

  2. Pingback: İmletim Savaşları: Amerika — çeviri derlemesi | YERSİZ ŞEYLER