Amerika Hasta Annesini Ziyarete Gelen Suriyeli Kadını Geri Gönderdi — Christopher Mathias

İşte Başkan Donald Trump’ın berbat göç yasağı böyle.

Christopher Mathias — 29 Ocak 2017 — huffpost.com

Başkan Donald Trump’ın yedi Müslüman ülkeden göç ve iltica kabulünü engelleyen kanun hükmünde kararnameyi [executive order] imzalaması üstünden 24 saat geçmemişken, Chicago’da gümrük memurları hasta annesini ziyaret etmek için B.E.’ye uçmuş Suriyeli bir kadını geri çevirdiler, kızkardeşinin Cumartesi günü Huffington Post’a dediğine göre.

Seher Algonaimi, 60 yaşında, Suudî Arabistan’da yaşayan Suriye vatandaşı, yaklaşık beş saat boyunca Chicago O’Hare Uluslararası Havalimanı’nda alıkonuldu. En sonunda Birleşik Arap Emirlikleri’ne giden bir uçağa zorla bindirildi, oradan Suudî Arabistan’a gitmek üzere.

Indiana’da yaşayan ve Amerikan vatandaşı olan 40 yaşındaki kızkardeşi Nur Ulayyet’in HuffPost’a sağladığı fotoğraflarda Seher Algonaimi’nin uçak bileti, B.E.’ye girmesi için B.E. hükümetinin verdiği vize ve bir
cerrahın göç memurlarına yazıp imzaladığı, geçirdiği meme kanseri ameliyatından sonra iyileşmekte olan 76 yaşındaki annesi için Seher Algonaimi’nin “yardımına ihtiyaç olduğunu” söyleyen bir mektup görülüyordu.

tmp_19466-588d04e317000026002d903d-2022919125.png

Nur Ulayyet ve Seher Algonaimi’nin annesi Cumartesi hasta yatağında iyileşiyor.

Nur Ulayyet’e göre Abu Dabi’deki göç memurları Seher Algonaimi’yle görüştüler ve Cumartesi sabahı saat 8:48’de Chicago’ya varan Etihad Havayolları 151 no’lu uçağa binmesine müsaade edildi.

Seher Algonaimi’nin B.E.’de olmak için vizesi olmasına rağmen ―bir hafta orada kalmayı planlamıştı― memurlar onu alıkoydular ve onun gümrükten geçmeye izni olmadığını söylediler.

“Memur bana bunun bir kanun hükmünde kararname olduğunu söyledi,” dedi Nur Ulayyet, kızkardeşini alıkoyan gümrük memuruyla yaptığı telefon konuşmasını hatırlayarak.

Nur Ulayyet Seher Algonaimi’nin hasta annelerini ziyaret edebilmesi için gümrük memurlarına yalvardıklarını söyledi, hatta bu birkaç saat sürmüş. Ama kibar ve mahcup da olsalar memurlar farklı bir şey söylememişler.

Anne ve iki kızı telefon üzerinde birlikte ağlaşmışlar ― Seher Algonaimi havaalanından, annesi hasta yatağından ve Nur Ulayyet de annelerinin yanından.

“Birinin burada benimle olmasına ihtiyacım vardı,” dedi Nur Ulayyet Cumartesi günü gözyaşlarıyla hastaneden telefon ettiği HuffPost’a, bir yandan annesine bakan hemşireler için Arapçadan İngilizceye tercüme yapmaya uğraşırken. O annesine refakat ederken dört çocuğu arkadaş evlerinde kalıyor.

“Suriye’yi böyle durumlar yüzünden terk ettik, dedi. “Suriye’yi bunu yaşamak için terk etmedim.”

Etihad Havayolları, B.E. Gümrük ve Sınır Koruma ve Yurt Güvenlik Bakanlığı HuffPost’un yorum taleplerine yanıt vermedi.

Nur Ulayyet: “İnsanlıkdışı bir kanun bu.”

Trump bu kanun hükmünde kararnameyi Cuma öğleden sonra Pentagon’daki bir tören esnasında imzaladı. Kararname Suriyeli mültecilerin B.E.’ye gelmesini süresiz olarak yasaklıyor, iltica programını 120 günlüğüne tamamen kapatıyor ve yedi Müslüman ağırlıklı ülkeden ―İran, Irak, Libya, Somali, Sudan, Suriye ve Yemen― gelen tüm göçmen ve ziyaretçilerin ülkeye girmesini en az üç aylığına engelliyor.

Trump’ın kararnameyi imzalamasından saatler sonra ülkenin her yerinde yeni kanuna ayak uydurmak için çırpınan gümrük memurlarınca göçmen, ziyaretçi ve mültecilerin alıkonulduğu ya da geri gönderildiği ―bazen de ikisi birden― yürek yakan hikayeler ortaya çıktı.

ProPublica bu kararnamenin yarım milyon yeşil kart (kalıcı oturma izni) sahibinin yurtdışı gezilerden B.E.’deki evlerine dönmesini önleyeceğini bildirdi. Beyaz Saray’dan bir yetkilinin Cumartesi günü muhabirlere dediğine göre her bir yeşil kart sahibi tek tek Muafiyet Talebi onaylatarak geri dönüş yapabilecek.

Mültecilerin taşınmasıyla uğraşan Kilise Dünya Hizmeti örgütünden bir sözcü kadının HuffPost’a dediğine göre haftaya ağırlamayı planlamış oldukları 212 mültecinin çoğu B.E.’deki aile üyelerine katılacaktı. Şimdiyse örgüt hiçbir mültecinin gelmesini beklemiyor, mutlu kavuşmalar olmayacak.

Trump başkanlık kampanyası boyunca Müslümanlar hakkında sürekli aşağılayıcı, korku kışkırtan ve fol sözler söyledi. Cuma günkü kanun hükmünde kararname, başkanlık kampanyasındaki vaadini, bütün Müslümanların B.E.’ye girişini yasaklama vaadini kısmen karşıladı.

Hiçbir ölümcül terör saldırısı Trump’ın göç yasağındaki bu yedi Müslüman ağırlıklı ülkeden gelen göçmenlerden kaynaklanmadı.

“İnsanlıkdışı bir kanun bu,” dedi Nur Ulayyet Cumartesi günü. “Bu kanuna karşı çıkmak istiyorum. Yerel bir vatandaşım ve ailemin bir üyesini buraya getirmeye hakkım var.”

Fırsat bulsa Trump’a ne diyeceği sorulunca Nur Ulayyet onun kendi durumunda olmasını dilediğini söyledi.

“Onun benim hissettiğimin aynısını hissetmesini istiyorum,” dedi.

Nur Ulayyet yemin edip Amerikan vatandaşı olmaktan gurur duyduğunu, bu ülkeye dahil olmaktan gurur duyduğunu söyledi.

“Ama gözümün önünde bunlar yaşanırken ben nasıl çocuklarımı eğitip burasının özgür bir ülke olduğunu söyleyeceğim?” dedi. “Birbirimize ilgi göstermemiz gerektiğini çocuklarıma nasıl anlatabiliriz?”

Türkçesi: Işık Barış Fidaner

Not: Soyadlarına önadlar eklendi.

1 Comment

Filed under çeviri

One response to “Amerika Hasta Annesini Ziyarete Gelen Suriyeli Kadını Geri Gönderdi — Christopher Mathias

  1. Pingback: İmletim Savaşları: Amerika — çeviri derlemesi | YERSİZ ŞEYLER