“Müslüman Yasağı”ndan Etkilenen İnsanlarla Dayanışma İçinde: BE’de yapılan Uluslararası Konferanslara Akademik Boykot Çağrısı

27 Ocak 2017 günü Başkan Donald Trump bir Kanun Hükmünde Kararname imzalayarak Müslüman ağırlıklı yedi ülkeden vatandaşların, Irak, İran, Suriye, Yemen, Sudan, Libya ve Somali vatandaşlarının BE’ye girmesini yasakladı. Şu ana kadar yasak çifte vatandaşları, vize ve yeşil kart sahiplerini de içerdi, ve o ülkelerde doğmuşken oranın vatandaşı olmayanları da etkiliyor. Kararname ayrıca 120 gün süreyle BE’ye tüm mültecî kabullerini askıya alıyor ve Suriye’den gelecek tüm mülteci kabullerine süresiz olarak son veriyor. Kararnamenin başka Müslüman ağırlıklı ülkeleri de içermek üzere genişletilebileceğine dair işaretler var.

Kararname hem BE’de oturma hakkı olan insanları hem de girme ve kalma hakkı olanları etkiledi. Etkilenenlerin bir kısmı şiddet ve zulümden kaçıyor ve BE’de mülteci olarak yerleşebilmek için yıllardır bekliyordu. Geri dönmelerinin engelleneceği korkusuyla planlanmış seyahatlerini iptal eden başkaları da fiilen BE’de kapana kısıldılar. Kararname ırkçılığı kurumlaştırıyor ve Müslüman diye ırklandırılan insanların yoğunlaşarak süren şiddet ve nefret eylemlerine maruz bırakıldığı bir ortam yaratıyor.

Kararnameden etkilenenler arasında fikirleriyle konferanslara ve özgür haberleşmeye katılamayan akademisyen ve öğrenciler var. Biz aşağıda imzası olanlar Trump’ın Kanun Hükmünde Kararnamesinden etkilenenlerle dayanışma içinde eyleme geçerek bu yasak sürdükçe BE’deki uluslararası konferanslara katılmama taahhüdü veriyoruz. Müslüman meslektaşlar buralardan alenen dışlanmışken bu alanların ve teşvik etmeleri beklenen diyaloğun entelektüel bütünlüğünü [integrity] sorguluyoruz.

(… birkaç günde toplanan binlerce imza …)

Kaynak: Google Docs

Türkçesi: Işık Barış Fidaner

1 Comment

Filed under çeviri, bildiri, bilim, şey

One response to ““Müslüman Yasağı”ndan Etkilenen İnsanlarla Dayanışma İçinde: BE’de yapılan Uluslararası Konferanslara Akademik Boykot Çağrısı

  1. Pingback: İmletim Savaşları: Amerika — çeviri derlemesi | YERSİZ ŞEYLER