Yoksa İsveç başbakan yardımcısı sadece kadınlarla çektirdiği bu fotoğrafla Trump’ı trolledi mi? — Lee Roden

Lee Roden — 3 Şubat 2017 — thelocal.se

050210a4c9238d237bb800ef3aa3c53ed704fdd3dd4ab4db6e64a9fe6d244c30

İsveç başbakan yardımcısı Isabella Lövin meslektaşlarıyla birlikte aşina olduğunuz bir poz veriyor. Fotoğraf: Isabella Lövin

İsveç Başbakan Yardımcısı ve İklim Bakanı Isabella Lövin galiba BE Başkanı Donald Trump’a bir atar yaptı. Meslektaşlarıyla çektirdiği bu resmi [*] paylaşarak, Trump’ın etrafında adamlarla kürtaj karşıtı kanun hükmünde kararnameyi imzalamasının her yerde paylaşılan resmiyle galiba alay etti.

Lövin, İsveç’in yeni iklim kanunu önerisini imzaladığı bu fotoğrafı Cuma sabahı Facebook ve Twitter’da paylaştı ve fotoğraf çabucak sosyal medyada yayılmaya başladı.

“Harika fotoğraf. Umarım bunu okyanusun öte yanındaki adama göndermişsindir,” diye yazdı Kajsa Johansson, Facebook’ta fotoğrafın en çok beğenilen yorumlarından birisinde.

Yorum yazanların birçoğu derhal bu fotoğrafı Trump’ın, etrafında tamamen adamlardan oluşan idare mensupları ve danışmanlar grubuyla, kürtaj hakkında tavsiyeler veren sağlık gruplarının bütçesini kesen bir kanun hükmünde kararnameyi imzaladığı kötü ünlü fotoğrafla kıyasladı.

1486117682_trump-bill

Trump söz konusu kanun hükmünde kararnameyi imzalarken. Fotoğraf: Evan Vucci/AP

Öbür fotoğrafla çarpıcı benzerliği Yerel‘in sorması üzerine Lövin bir beyanında şöyle dedi:

Biz feminist bir hükümetiz, bu da fotoğrafta görülüyor. Fotoğrafı yorumlamak nihayetinde gözlemcinin işidir.

Fotoğrafta devlet sekreterleri, basın sekreterleri ve kendi ofisinden koordinatörler Lövin’in yanında durmuşlar.

Fotoğrafı çekmekteki maksat İsveç’in iklim meselelerinde önderliği üstlenmeye hazır olduğunu göstermektir, diye açıkladı İklim Bakanı.

Küresel bir iklim önderliği talebi var. İsveç’in bu önderliği üstlenmeye hazır olduğunu göstermek istedim. Dün duyurulan yeni iklim kanunu İsveç’in iklim siyasetinde yeni bir evre oldu.

İklim değişimini açıkça inkâr eden Trump daha önce Paris iklim antlaşmasını “iptal” etmeyi taahhüt etmişti – 2015’te BE’yi de içeren 200 civarında ülkeyle başlatılan tarihsel bir uzlaşma bu.

Perşembe günü Lövin Yerel‘e, İsveç’te partilerarası destek alan yeni iklim kanunu önerisinden bahsetti, bu kanun İsveç’in hırslı hedefine, 2045’te sıfır sera gazı neşretme hedefine ulaşması için gelecekteki hükümetleri çaba göstermek zorunda bırakacak.

“O zamanki net neşir sıfır olacak şekilde hedefi koyduk, ve gelecekteki tüm hükümetlerin bu hedefe nasıl ulaşacaklarıyla ilgili rapor vermeleri gerekecek,” diye açıkladı Lövin.

Türkçesi: Işık Barış Fidaner

[*] ç.n. “resim değil fotoğraf” ağbiselliğine bu noktada son veriyorum. Fotoğrafa canımızın istediği zaman ‘resim’ diyebiliriz ve deriz, kimse karışamaz. Bir sonraki paragrafta istersek ‘fotoğraf’ demeye başlarız, istersek ‘resim’ demeye devam ederiz, ona da kimse karışamaz.

2 Comments

Filed under çeviri, bilim

2 responses to “Yoksa İsveç başbakan yardımcısı sadece kadınlarla çektirdiği bu fotoğrafla Trump’ı trolledi mi? — Lee Roden

  1. Pingback: İsveç yeni iklim kanunu ve sıfır neşir hedefi sundu — Lee Roden | YERSİZ ŞEYLER

  2. Pingback: Kaplan Kaplan — çeviri derlemesi | YERSİZ ŞEYLER